Diatomit hammaddesinin tuğla üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
An Investigation about the usability of diatomite raw materials for the brick production
  1. Tez No: 133341
  2. Yazar: ALPER BİDECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kil tuğla üretiminde ana bileşen olarak kullanılmaktadır. Kolay ve ekonomik üretimiyle yapı sektöründe gözde olan tuğla elemanlarının üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla, tarım içinde önemli olan kil yataklarının her geçen gün azaldığı bilinmektedir. Bu amaçla birçok araştırmacı, ana bileşenin miktarını azaltmak ve tuğlanın özelliklerinde iyileştirmeler yapmak için, değişik katkı malzemelerini kullanarak çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada da, hammadde kaynaklarının çok fazla kullanım alanı olmayan diatomitin, tuğla üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Bunun için Ankara İmrahor Bölgesindeki tuğla fabrikalarından alınan tuğla kili ve Ankara Şeker Fabrikası diatomit tesislerinden alınan diatomit malzemeleri kullanılarak, TSE 70S standardında verilen dolu tuğla sınıfı, (1,8/100) tuğlanın mekanik özellikleri göz önüne alınarak, farklı karışım oranlarındaki deney numuneleri, 800 °C, 900 °C, 1000 °C pişirme sıcaklıklarında pişirilerek, daha sonra standart testlere tabi tutularak uygun tuğla üretimi yapılmaya çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda, %20 diatomit katkılı ürünlerin 900 °C'de pişirilmesi ile mekanik özellikleri yerine getirebilen ürün elde edilebileceği görülmüştür. Bilim koduAnahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 967 Kil, Tuğla, Diatomit, Mekanik Özellikler
Özet (Çeviri)
Clay is used as a primary component for the production of brick products. Production of brick products in increasing continuously because of easy and economical production. From this reason; it's known that clay areas important for farming decreases day by day. To prevent this decreasing, lots of researcher are studying to improve the properties of bricks by using different additive materials and reducing the amount of primary component of brick. In this study, usability of diatomite which has no wide usage area is aimed to research in the production bricks. For this study brick day token from Imrahor district of Ankara City and diatomite raw materials obtained from Kizelgur Factory of Ankara Sugar Factory. Specimens were prepared by using different diatomite ratios with respect to mechanical properties of class of filled brick (1,8/100) given in TSE 705. test specimens which have different mixture ratios were burned in 800 °C, 900 °C and 1000 °C heats. Standard mechanical tests were applied to these specimens and suitable brick production was tired to be made. At the end of the experimental studies, it was seen that production which has 20% diatomite and burned in 900 °C heat, supplied the needed mechanical properties given in TSE 70S. Science Code Key Words Page Number Adviser 967 Clay, Brick, Diatomite, Mechanical Properties