Silindirik parçaları kartuşa yerleştirme tezgahı tasarımı ve üretimi
Design and construction of a machine to place cylindrical parts into cartridges
- Tez No: 133339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
SİLİNDİRİK PARÇALARI KARTUŞA YERLEŞTİRME TEZGAHI TASARIMI VE ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Fahri IŞIKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET“Kaldır ve yerleştir”sistemleri; otomasyonda parçaların tutulması ve başka bir yere taşınması için kullanılan bir yöntemdir. Değişik büyüklükte ve şekilde parçaların güvenli bir şekilde tutulması ve bırakılması taşınması kadar önemlidir. Parçaların tutulması, taşınması ve bırakılması için uygun taşıma sistemi ve tutucu tasarımı sistemin tekrar edilebilir, güvenli, doğru ve hassas olmasını sağlar. Bu çalışmada; silindirik parçalan konveyörden alan, taşıyan, pim ve tokasını çıkaran ve kartuşlara yerleştiren bir tezgahın tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Çalışma; mekanik, pnömatik, elektronik ve bilgisayar sistemlerinin bir uygulamasıdır. Science Code : 625.02.00 Key Words : silindirik parça, kaldır ve yerleştir, tutma, tasarım Page Number: 124 Adviser : Yrd. Dç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF A MACHINE TO PLACE CYLINDRICAL PARTS INTO CARTRIDGES (M.Sc. Thesis) Fahri IŞIKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT“Pick and place”system is a method to handle and move parts to another place. Gripping and releasing of different shape and size parts securely are as important as placing them. Appropriate“pick and place”and gripping system design makes the system safe, accurate and sensitive. The scope of this study is to design and construct a machine that handles cylindrical parts from the conveyor, moves them, removes their clips and pins and placing them to cylindrical cartridges accurately. The study is an application of mechanical, pneumatic, electronical and computer systems. Science Code : 625.02.00 Key Words : cylindrical part, pick and place, gripping, design Page Number: 124 Adviser : Assistant Prof. Dr. Nihat GEMALMAYAN