Perlit hammaddesinin tuğla üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
An Investigation about the usability of perlite raw materials for the brick production
  1. Tez No: 133351
  2. Yazar: ÖZLEM SALLI BİDECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
perlit hammaddesinin tuğla üretiminde KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özlem SALLI BİDECİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Kil tuğla üretiminde ana bileşen olarak kullanılmaktadır. Kolay ve ekonomik üretimiyle yapı sektöründe gözde olan tuğla elemanlarının üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla, tarım içinde önemli olan kil yataklarının her geçen gün azaldığı bilinmektedir. Bu amaçla birçok araştırmacı, ana bileşenin miktarını azaltmak ve tuğlanın özelliklerinde iyileştirmeler yapmak için, değişik katkı malzemelerini kullanarak çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada da perlitin, tuğla üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Bunun için Ankara İmrahor Bölgesindeki tuğla fabrikalarından alınan tuğla kili ve İzmir Cumaovası'nda bulunan Eti Holding A.Ş. Perlit İşletmesi Müdürlüğü'nden alınan perlit malzemeleri kullanılmıştır. TSE 705 standardında verilen dolu tuğla sınıfı, (1,2/60) tuğlanın mekanik özellikleri göz önüne alınarak, farklı karışım oranlarındaki deney numuneleri, 800 °C, 900 °C, 1000 °C pişirme sıcaklıklarında pişirilerek, daha sonra standart testlere tabi tutularak uygun tuğla üretimi yapılmaya çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda, %10, %20, %30 perlit katkısıyla mekanik özellikleri yerine getirebilen ürün elde edilemediği görülmüştür. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 967 Kil, Tuğla, Perlit, Mekanik özellikler 53 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ABOUT THE USABILITY OF PERLİTE RAW MATERIALS FOR THE BRICK PRODUCTION (M. Sc. Thesis) özlem SALU BİDECİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Clay is used as a primary component for the production of brick products. Production of brick products in increasing continuously because of easy and economical production. From this reason; it's known that clay areas important for farming decreases day by day. To prevent this decreasing, lots of researcher are studying to improve the properties of bricks by using different additive materials and reducing the amount of primary component of brick. The purpose of this study is to investigate the usability of perlite in the brick production. For this study, brick clay taken from brick factory in Imrahor district of Ankara City and perlite taken from Eti Holding Company Perlite Managing in Cumaovast district in İzmir City were used. Specimens were prepared by using different perlite ratios with respect to mechanical properties of class of filled brick (1,2/60) given in TSE 705. Test specimens which have different mis tare ratios were bunted in 800 °C, 900 °C and 1000 °C heats. Standard mechanical tests were applied to these specimens and suitable brick production was tired to be made. At the end of the experimental studies, products which supply the needed mechanical properties were not provided by the addition of 10%, 20%, and 30% perlite. Science Code Key Words Page Number Adviser 967 Clay, Brick, Perlite, Mechanical Properties 53 Ass. Prof. Dr. Mehmet ORHAN