Sulardaki siyanürün klinoptilolit adsorpsiyonuyla giderilmesi
The Removal of cyanides in water by means of clinoptilolite adsorption
- Tez No: 133352
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
SULARDAKİ SİYANÜRÜN KLİNOPTILOLIT ADSORPSİYONUYLA GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayla BİLGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Su kirliliğine yol açan en önemli kirletici maddelerden birisi siyanürlerdir. Birçok endüstri faaliyetlerinden, madencilik alanından ve altın, gümüş gibi kıymetli metallerin geri kazanımı çalışmalarından açığa çıkan sıvı atıklarda bulunan siyanür çeşitli kimyasal ve biyolojik yöntemlerle arıtılmaktadır. Bu çalışmada, doğal bir tür zeolit olan klinoptilolitin adsorpsiyon alanında kullanımı ve sulardaki siyanür kirliliğinin dolgulu kolonlarda klinoptilolit adsorbanıyla giderimi çalışıldı. Manisa-Gördes yöresine ait klinoptilolit minerali kullanıldı. Klinoptilolitin siyanür adsorplama verimini belirlemek amacıyla kesikli sistemde deney yapıldı. Bu amaçla, aynı sıcaklıkta, iki farklı adsorban boyutunda, aynı miktar klinoptilolit, üç farklı siyanür konsantrasyonu çözeltisine ilave edilerek 24 saat süreyle bekletildi. Bu ön çalışmada elde edilen veriler sonucunda klinoptilolitin adsorban olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı. Adsorpsiyon verimi üzerine; konsantrasyon, sıvı akış hızı ve klinoptilolitin boyut etkisini belirlemek amacıyla üç farklı siyanür konsantrasyonu, üç farklı hız ve iki farklı adsorban boyutunda sürekli sistemde çalışmalar yapıldı. Her farklı durum için kolon çıkışından alınan numuneler TSE 5975'e göre analiz edilerek siyanür konsantrasyonu tayin edildi. Çözeltideki siyanürün giriş ve çıkış konsantrasyonları yardımıyla klinoptilolitin adsorplama11 verimi belirlendi ve bu değerler değişik şartlar için grafiğe geçirildi. Sonuç olarak, Manisa-Gördes yöresi doğal zeolit klinoptilolitin CN" anyonunu adsorplamada kullanılabileceği belirlendi. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : siyanür, zeolit, klinoptilolit, adsorpsiyon, dolgulu kolon Sayfa Adedi : 168 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
Ill THE REMOVAL OF CYANIDES IN WATER BY MEANS OF CLINOPTILOLITE ADSORPTION (M.Sc. Thesis) Ayla BİLGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT The cyanide is one of the most important contaminaters that causes water contaminations. The cyanide which is found in waste liquid from the remainings of the recovery of valuable metals such as gold, silver in a number of industrial processing and mining areas is distilled through various chemical and biological methods. In this research, the use of cyanide as a natural zeolite in the area of adsorption and the removal of cyanide contamination by means of clinoptilolite adsorbent in packed column were studied. The clinoptilolite mineral of Manisa-Gördes region was used. An experiment in the interval system was done in order to determine the cyanide adsorption efficiency of the clinoptilolite. For this purpose, in two different adsorbent dimensions and the same temperature was kept for 24 hours through the addition of three different cyanide solutions. As a result of the findings of this preliminary research, it was concluded that the clinoptilolite could be used as an adsorbent. As to the efficiency of adsorption, three different cyanide concentration were analyzed in the continuous system at three different fluid rates and two different adsorbent dimension in order to determine the rate of water flow and the dimensional effect of the clinoptilolite. For each different case, the cyanide concentration taken from the out of the column according to TSE 5975. The adsorbingIV efficiency of the clinoptilolite was determined by the help of the entrance and exit concentrations of the cyanide in solution and these values were recorded on the graphics for various conditions. In conclusion, it was proved that the natural zeolite clinoptilolite of Manisa-Gördes region could be used to adsorp the CN" anion. Science Code : 912 Key Words xyanide, zeolite, clinoptilolite, adsorption, packed column Page Number : 168 Adviser : Prof Dr. Erdoğan HAS D E M İR