Bir birleştiricinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of a combiner
- Tez No: 133350
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
BİR BİRLEŞTİRİCİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Bilgisayar Eğitimi Bölümü“Bilgisayar Donanımı”dersinde anlatılan“Bizim Bilgisayar”(BB) şeklinde adlandırılan bir bilgisayar modeli için“Birleştirici”tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu birleştirici,“Bizim Bilgisayar Simgesel Dilinde”(BBSD) yazdan kaynak kodlarının düzenlenmesini ve derlenmesini olanaklı kılmıştır. BBSD birleştiricisi, BB için mevcut olan bir simülatörün arayüzüne monte edilerek simülatörle bütünleştirilmiştir. Böylece, simulator arayüzünde bulunan menüde simulator fonksiyonlarına erişilebildiği gibi birleştiriciye ulaşılması imkanı elde edilmiştir. Bilim Kodu :619.02.01 Anahtar Kelimeler ^Derleyici, Assembler, Simülasyon, Donanım Simülatörü, Kullanıcı Arayüzü Sayfa Adedi :S9 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Doğan ÇALIKOĞLU
Özet (Çeviri)
DESIGN AND REALIZATION OF A COMBINER (M.Sc. Thesis) Özlem ÇAKIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, a“combiner”was designed and realized for a computer model named as“Our Computer”(BB) explained in the course of“Computer Hardware”of Computer Education Department of Gazi University Industrial Arts Education Faculty. This combiner makes arrangement and collection of source codes possible written in“Symbol Language of Our Computer”(BBSD). BBSD combiner mounted to interface of a simulator existing for BB and integrated with simulator. Thus, it can be reached to functions of the simulator in menu existing in interface of the simulator and also possibility of reaching to combiner was obtained. Science Code Key Words Page Number Adviser :619.02.01 : Compiler, Assembler, Simulation, Hardware Simulator, User Interface.59 :Prof. Dr. Doğan ÇALIKO?LU