İki zamanlı direkt püskürtmeli bir dizel motorunun bilgisayar yardımı ile performans analizi
Computer aided performance analysis of two-stroke direct injection diesel engine
  1. Tez No: 133354
  2. Yazar: ERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İçten yanmalı motor çevrimlerinin bilgisayar yardımı ile simülasyonları tasarımcılar için eşsiz bir araçtır. Motor simülasyon uygulamaları ile performans tahmininin yapılabildiği gibi, normalde deneylerle elde edilemeyecek verilerin belirlenmesinde ve yanma odasında meydana gelen karmaşık işlemlerin anlaşılmasına yardım etmede de oldukça başarılıdır. Bu çalışmada, tek silindirli iki zamanlı direkt püskürtmeli bir dizel motorunun çevrim analizi için bir simülasyon programı geliştirilmiştir. Simülasyon programı enerjinin korunumu, kütle sürekliliği, ideal gaz kanunu ve termodinamik özellik ilişkileri içeren tek boyutlu termodinamik analiz esaslıdır. Bu simülasyon programında çevrim boyunca basınç, sıcaklık ve karışım özelliklerinin anlık değişimleri basit diferansiyel eşitliklerin nümerik çözümleriyle belirlenmiştir. Farklı motor hızlarında (1000-4000 1/min), sıkıştırma oranı (16:1-20:1) ve hava fazlalık katsayısına (1,1-1,7) göre motor performansı incelenmiştir. Simülasyon sonucunda silindir basınç ve sıcaklığı, ortalama indike basınç, ortalama efektif basınç, tutma verimi ve termik verim gibi karakteristik değerler hesaplanmıştır. 11 Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Sıkıştırma ateşlemeli motor, simülasyon, modelleme, iki zamanlı motor Sayfa Adedi : 138 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
Computer aided simulations of internal combustion engine cycles are valuable tool for designers. Engine simulation applications are used for performance estimation. In addition, they are used to obtain important data which can not be obtained with experiments and for understanding of complex processes that occur in combustion chamber successfully. In this study, an engine cycle simulation program was developed for analysis of a single cylinder two stroke direct injection diesel engine cycle. The simulation program was based on one- dimensional thermodynamics analysis which includes energy balance, mass continuity equation, ideal gas law and thermodynamic property relationship. In this simulation program, instantaneous change of temperatures, pressures and other properties were determined by using numerical solution of the related ordinary differential equations. Engine performance was examined for different compression ratios (16:1-20:1) and excess air coefficients (1.1 - 1.7) in the range of engine speeds from 1000 to 4000 rpm. Characteristic values such as cylinder pressure and temperature, mean indicated pressure, mean effective pressure and thermal efficiency were calculated by using the generated simulation program. IV Science Code : 708Key Words : Compression ignition engine, simulation, modeling, two-stroke engine Page Number: 138 Adviser : Prof. Dr. Mustafa BALCI