Askeri birliklerde araç kontrol ve bakım bilgi sistemi uygulaması
The Execution of vehicle control and maintenance information system in military units
  1. Tez No: 133355
  2. Yazar: VEYSEL TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ASKERİ BİRLİKLERDE ARAÇ KONTROL VE BAKIM BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) VEYSEL TAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2003 ÖZET Bu tez çalışmasında askeri birliklerde uygulanan araç bakım ve kontrol sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle bilgi sistemleri ve geliştirilmesi konularına yönelik kavramlar incelenmiştir. Sistem tasarımından önce, kullanılan sistem hakkında geniş bir bakış açısı elde edebilmek amacıyla sistem detaylı bir biçimde incelenmiştir. Kullanıcıların ihtiyaçlarını öğrenebilmek amacıyla uzun süreli görüşmeler yapılmıştır. Bilgi sisteminin tasarımı aşamasında veri akışlarının modellenebilmesi için veri akış diyagramları oluşturulmuştur. Sistemin geliştirilmesinde Access 2000 veri tabanı yönetim sistemi kullanılmıştır. Tablolar hazırlanırken normalizasyon uygulaması yapılmış ve veri tekrarı önlenmiştir. Son olarak kullanıcı ara yüzleri oluşturulmuş ve bilgi girişi yapılarak sistem test edilmiştir. Geliştirilen sistemle, periyodik bakım faaliyetinin, bilgisayar desteğiyle, araca ait koruyucu bakım periyotlarına göre yapılması sağlanmıştır. Bu sayede hem araç bakım sisteminin daha sağlıklı olması hem de bakım maliyetlerinin azaltılması sağlanmıştır. Bilim Kodu :605 02 03 Anahtar Kelimeler : Bilgi sistemi, veritabanı yönetim sistemleri, bilgi yönetimi, bakım, Türk Silahlı Kuvvetleri. Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bilal Toklu
Özet (Çeviri)
11 THE EXECUTION OF VEHICLE CONTROL AND MAINTENANCE INFORMATION SYSTEM IN MILITARY UNITS. (M.Sc. Thesis) VEYSEL TAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this thesis, it has been aimed to improve the vehicle maintenance and control system that is executed in military units. Initially the concepts about information systems and developing these systems were examined. For the purpose of having a wide point of view about the system that is carried about practice before the conception, the system was examined with details. To meet the demands and know their requirements, conversations held with users. In the conception of information system level, data flow diagrams made up for modeling data flows.“Access 2000”database management system was used to develop the system. While preparing the tables to prevent data repeat, normalization was executed. Finally, users steps made up and system was tested by the means of data input. By the system, it is provided to perform periodic maintanence activity with the support of computer, according to the periods of maintenance which are belong to the vehicle. By this way, not only getting vehicle maintenance system better but also diminishing the cost of maintenance is provided. Science Code :605 02 03 Key Words information systems, database management systems, knowledge management, maintenance,Turkish Army. Page number :105 Adviser :Prof. Bilal TOKLU