Hofmann-Td tipi konak-konuk bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of Hofmann-Td type clathrates by using infrared spectroscopy
  1. Tez No: 133353
  2. Yazar: TURGAY POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
HOFMANN-Td TİPİ BAZI KONAK KONUK BİLEŞİKLERİNİN TİTREŞİM SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Turgay POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, Hofmann tipi M( Cıo H24 N2 ).Cd(CN)4.G(M=Cd,G= ksilen ve benzen türevleri) konak - konuk ve M(Cıo H24 N2 ).Hg(CN)4.G(M=Cd,G=p- ksilen,o-ksilen,l,2-1,3-diklorobenzene) konak konuk bileşikleri ile M(Cs H20 N2 ) Hg (CN)4. G(M=Cd,G=benzen, m-ksilen, p-ksilen, o-ksilen, 1,2-, 1,3- diklorobenzen) konak konuk bileşikleri elde edildi. Elde edilen bu bileşiklerin infrared spektroskopi yöntemi ile 4000-400 cm"1 bölgesinde spektrumları alınmış ve bu spektrumlardan ligand moleküllerinin, Cd(CN)4 ve Hg(CN)4 anyonlarının ve konuk moleküllerin titreşim frekansları belirlenmiş titreşim mod işaretlemeleri yapılmıştır.Bu incelemeler ile; elde ettiğimiz konak ve konuk bileşiklerinin,Hofmann ve Td-tipi yapının özelliğini aynen taşıdığı,ligand moleküllerinin Hofmann ve Hofmann-Td-tipi konak bileşiklerinde, M metaline azot donör atomundan bağlanarak yapıyı oluşturduğu, konak-konuk bileşiklerinde oluşan a ve P tipi kavitelere konuk moleküllerin hapsolduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar kelime : Konak-konuk ve konak bileşiği,benzen,m-ksilen,o- ksilen,p-ksilen,l,2-diklorobenzen,l,3- diklorobenzen, 1, 10-diominodekan,l,8-diaminooktane,IR spektrumu Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Akif ÖZBAY
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF HÖFMANN-Td-TYPE CLATHRATES BY USING INFRARED SPECTROSCOPY (M.Sc.Thesis) Turgay POLAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, Hofmann-type M(CıoH24 N2). Cd(CN)4. G(M=Cd,G=xlene, benzen) clathrate compounds and M(CıoH24 N2 ).Hg(CN)4.G(M=Cd,G=p- xlene,o-xlene,l,2-l,3-dikIorobenzene) clathrate compounds and M(Cs H20 N2 ) Hg (CN)4. G(M=Cd, G=benzen, xlene, p-xlene, o-x!ene,l,2-,l,3-diklorobenzen) clathrate compounds have been obtained for the first time.The infrared spectra all these compounds have been recorded between 4000-400 cm"1 region and from these spectra, the vibrational modes of ligand molecules, Cd(CN)4 and Hg(CN)4 ions and guest molecules have been assigned.This study pointed out that, the structures of these compounds were found to be similar to those of Hofmann and Td-type compounds.In Hofmann and Hofmann-Td-type clathrate compounds, ligand molecules are coordinated to M metal from N donor atom.In clatrates,guest molecules are trapped in a and P cavities. Science Code : Keywords : Clathrates and benzen, m-ksilen, o-ksilen, p- ksilen, 1,2-diklorobenzen, 1,3-diklorobenzen, 1,10- diaminodekan, 1,8-diaminooktane,IR spectroscopy Page Number : 71 Superviser : Yrd. Doç. Dr. Akif ÖZB AY