Kaotik haberleşme sistemlerinden diferensiyel kaos kaydırmalı anahtarlama metodu ve performans analizi
Differential chaos shift keying for chaotic communication and its performance analysis
- Tez No: 133356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
KAOTIK HABERLEŞME SİSTEMLERİNDEN DİFERANSİYEL KAOS KAYDIRMALI ANAHTARLAMA METODU VE PERFORMANS ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Safiye ŞEVİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Kaotik sistemleri karakterize eden en önemli özellikler, başlangıç şartlarına hassas bağımlı olmaları, periyodik olmayan ve geniş bandlı bir yapıya sahip olmalarıdır. Değişik bilim dalları ve mühendisliğin hemen hemen bütün dallarında kaos varlığının ortaya konması, konuyla ilgili yapılan yoğun çalışmalar ve beraberinde yaşanan gelişmeler kaos ve kaotik sistemler ile ilgili bir çok uygulama alanının oluşmasına yol açmıştır. Bu uygulama alanlarının popüler olanlarından biri de kaos ile güvenilir haberleşmedir. Kaotik işaretler, genişbandlı, gürültü benzeri ve tahmin edilmesi güç yapılarından dolayı değişik haberleşme uygulamalarında kullanılabilir. Bu çalışmada, kaos ve kaotik sistemler hakkında genel bilgiler verilerek, yaygın spektrum kaotik haberleşmenin uygulama alanlarından biri olan Diferansiyel Kaos Kaydırmalı Anahtarlama (DCSK) metodunun MATLAB programı ile simulasyonu ve performans analizi yapılmıştır. Bilim Kodu : 918 Anahtar Kelimeler : Kaos, Kaotik Haberleşme, Diferansiyel Kaos Kaydırmalı Anahtarlama (DCSK) Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
DIFFERENTIAL CHAOS SHIFT KEYING FOR CHAOTIC COMMUNICATION AND ITS PERFORMANCE ANALYSIS (M. Sc. Thesis) Safiye ŞEVİK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Chaotic systems are characterized by several important special features depending on sensitivity to initial conditions, nonperiodic and wideband structure. Being brought up chaos existence in different science branches and in almost every field of engineering branches, the studies on the subject and the developments occurring together with these studies gived way to the constitution of many fields of application related with the chaos and chaotic systems. One of the popular practical application is secure communication with chaos. Chaotic signals, because of their wideband, their behaviors like noise and their unpredictable features, can be used in various communication fields. In this study, general information on chaos and chaotic systems. Also, the simulation of Differential Chaos Shift Keying (DCSK) method was made using MATLAB and the performance analysis were done. Science Code : 918 Key Words : Chaos, Chaotic Communication, Differential Chaos Shift Keying (DCSK) Page Number : 93 Adviser : Asst. Prof. Dr. Cem NAKİBO?LU