Konvansiyonel ve ekolojik yapı sistemlerinin ilk yapım ve kullanım giderleri açısından Kayseri bağevi örneğinde incelenmesi
The Analysis of conventional and ecological building systems according to initial and usage expenses in Kayseri wine yard houses
- Tez No: 133357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
KONVANSIYONEL VE EKOLOJİK YAPI SİSTEMLERİNİN, İLK YAPIM VE KULLANIM GİDERLERİ AÇISINDAN KAYSERİ BAĞ EVİ ÖRNEĞİNDE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih KİRAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Sanayi devriminin bir sonucu olarak ortaya çıkan düzensiz kentleşme ve aşırı nüfus artışı sonucu ekolojik koşullar olumsuz yönde etkilenmiştir. Çevresel kaynakların kirlenmesi, zehirli ve zehirsiz atıkların artması, radyoaktivite, ormanların yok olması, tarıma elverişli toprakların erozyona uğraması ve buna bağlı olarak çölleşme, yenilenemez doğal kaynakların tükenmesi, hayvan ve bitki türlerinin ortadan kalkması, sera etkisi ve küresel ısınma gibi daha pek çok sorun tüm dünyanın ortak sorunu haline gelmiştir. Bu bağlamda ekolojik dengelerin bozulması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarında, mimarlık mesleği de ekolojik tasarım yaklaşımını ilke edinerek sürdürülebilir çevreler yaratılması konusunda yeni arayışlara yönelmektedir. Bu noktadan hareketle hazırlanan bu tezde, çalışmanın kapsamını; ekolojik mimarlık yaklaşımı içerisinde ekolojik ve konvansiyonel yapı sistemleri arasındaki ilk yapım ve kullanım giderleri ilişkisinin, Kayseri' nin kültür ve sosyal yaşamında önemli bir yere sahip olan bağ evi kavramı kapsamında incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle ekoloji kavramı incelenmiştir. Daha sonra mimaride ekolojik arayışlar konusunda açıklamalara yer verilmiştir. Ekolojik mimarlık ve ekolojik yapı tasarımı kriterleri açıklanmıştır. Çalışma alanından seçilen geleneksel ve modern bağ evi örneklerinin ekolojik yaklaşımla incelemeleri yapılmıştır. Modern bağ evleri arasından seçilen bir örneğin öncekonvansiyonel yapı sistemi açısından ilk yapım ve kullanım giderleri hesaplanmıştır. Aynı bağ evinin ekolojik olarak tasarlanması durumuna ait bilgiler sunularak yapının bu haliyle ilk yapım ve kullanım giderleri hesaplanmıştır. Tezin sonuç bölümünde, yapılan hesaplamalar sonucunda ilk yapım ve kullanım giderleri açısından ekolojik yapı sistemiyle yapılan modern bağ evinin, Türkiye şartlarında ekonomik olduğu bulunmuştur. Bu bulgulardan hareketle, ekolojik yapı sistemine uygun olarak inşa edilecek yeni yapılara yönelik öneriler sonuç bölümünde ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilir Mimari, Ekolojik Ev, Yeşil Tasarım Kriterleri, Kayseri, Bağ Evi Sayfa Adedi : 188 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Demet IRKLI ERYDLDIZ
Özet (Çeviri)
Ill THE ANALYSIS OF CONVENTIONAL AND ECOLOGICAL BUILDING SYSTEMS ACCORDING TO INITIAL AND USAGE EXPENSES IN KAYSERİ WINE YARD HOUSES (M. Sc. Thesis) Fatih KİRAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT As a result of the Industrial Revolution, unplanned urbanisation and rapid increase of population affected ecological environment harmfully. The problems such as the pollution of environmental resources, the increase of toxic and non toxic wastes, radioactivity, destruction of forests and erosion, the over- consumption of non-renewable natural resources, the extinction of animal and plant species, greenhouse effect and global warming have become the common problem of the world today. In this context, parallel to other studies which aim to prevent the environmental pollution and to protect the natural balance, architecture, too, has been searching new design methods based on ecological approaches to create sustainable environments. From this point of view, the thesis aims to analyse and make comparisons on the building and usage costs between ecological and conventional construction systems in Kayseri wine-yard houses that have important place in cultural and social life of Kayseri. In the thesis, the concept of ecology is examined primarily. Afterwards, search of ecology in architecture, concepts of building design and ecological architecture, and related design principles are defined. Examples of traditional and current wine yard houses chosen from the case-study area are analysed by the ecological approach. First the building and usage expenses of a sample modern wine-yardIV house are accounted according to the conventional building systems. Then, the similar calculation is made for the same house as if it was built by the ecological approach. The calculation confirm that the building and usage cost of the contemporary wine-yard houses which are built according to ecological approach are more economic in the conditions of Turkey. Suggestions for the new buildings to be designed according to ecological building systems are given in the final chapter. Science Code : 807 Keywords : Sustainable Arhitecture, Ecological House, Green Design Principles, Kayseri, Winyard House Page Number : 188 Advisor : Doç. Dr. Demet IRKLI ERYILDIZ