2-hidroksiasetofenon metansülfonilhidrazon bileşiğinin yapı ve titreşim spektrumlarının denel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the structure and vibrational spectrum of 2-hydroxyacetophenone methanesulfonylhydrazone
- Tez No: 133358
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
2-HİDROKSİASETOFENON METANSÜLFONİLHİDRAZON BİLEŞİĞİNİN YAPI VE TİTREŞİM SPEKTRUMLARININ DENEL VE TEORİK OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Saliha ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışmada, 2-hidroksiasetofenon metansülfonilhidrazon(afmsh) bileşiğinin ab initio Hartree-Fock yöntemi ve 6-31G** temel seti kullanılarak geometri optimizasyonu yapılmıştır. Optimize edilen geometrinin bağ uzunlukları ve bağ açılarının X-ışmları sonucu elde edilen yapı ile uyum gösterdiği görülmüştür. Afmsh'ın konformasyon analizi sonucunda sekiz konformer elde edilmiş ve bu izomerler HF/6-31G** yöntemi ile optimize edilmiştir. Afmsh'ın altı tane tautomerinin toplam enerjileri hesaplanmış ve bunların bağıl kararlılıkları elde edilmiştir. Afmsh'ın normal modlarınn harmonik titreşim frekansları HF/6- 31G** metodu ve GAUSSIAN 03 programı, bunların potansiyel enerji dağılımları ise GAR2PED programı ile hesaplanmıştır. M(afmsh)2 ve trans- M(afmsh)2(H20)2 (M = Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) komplekslerinin Irwing- WUUams kararlılık serileri HYPERCHEM programı vePM3 yöntemi ile incelenmiştir. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler :Sfilfonil hidrazit, sulfonil hidrazon, ab initio, konformasyon, infrared spektra Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL AND THEORETICAL INVESTIGATION OF THE STRUCTURE AND VD3RATIONAL SPECTRUM OF 2-HYDROXYACETOPHENONE METHANESULFONYLHYDRAZONE (MSc Thesis) Saliha ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this work, geometry optimization of 2-hydroxyacetophenone methanesulfonyl- hydrazone (afmsh) have been carried out by ab initio method the Hartree-Fock level using the 6-31G** basis set. Bond lengths and angles of optimized geometry show good correlation with X-ray structure.After conformational analysis of afmsh, eight conformers have been obtained and these isomers have been optimized using HF/6-31G** method. Total energies of six tautomes of afmsh have been calculated and their relative stabilities have been obtained. Harmonic vibrational frequencies of afmsh have been evaluated using HF/6-31G** method, GAUSSIAN 03 and their potential energy distribution have been carried out GAR2PED program.Irwing-Williams stability order of M(afmsh)2 and trans-M(afmsh)2(H20)2 (M = Mn, Fc, Co, Ni, Cu, Zn) complexes have been investigated by PM3 method with HYPERCHEM. Science Code : 405.01.01 KeyWords :Sulfonyl hydrazine, sulfonyl hydrazone, ab initio, conformation, infrared Spectra Page Numbers : 72 Adviser : Prof. Dr. Nurcan KARACAN