Küre Dağları Milli Parkı'ndaki kabuk böceği (Scolytidae) türleri
Bark insect species in Küre Mountains National Park
- Tez No: 133366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKINDAKI KABUK BOCEGI (SCOLYTIDAE) TÜRLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Muharrem UÇUKOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Kabuk böcekleri, orman ağaçlarında önemli zararlar yapan böcek tûrlerindendir. Bu çalışmada amaç, Türkiye'nin önemli orman alanlarından biri olan Küre Dağlan'nda zarar yapan kabuk böceği türlerini tespit etmektir. Bunun için ormanın her yanma dağılmış, yatık ve dikili tuzak ağaçlan kullanılarak, periyodik kontroller yapılmış, böceklerin biyolojisi gözlenmiştir. Araştırma sonucunda, Scolytidae familyasına mensup 11 tür ile bunların yırtıcısı olan 5 adet türün varlığı tespit edilmiştir. Bu türler; Cryphalus abietis (Ratzeburg), Pityophthorus pityographus (Ratzeburg), Cryphalus piceae (Ratzeburg), Pityogenes bidentatus (Herbst), Pityokteines spinidens (Reitter), Ips acuminatus (Gyll), Ips sexdentatus (Boerner), Pityokteines curvidens (Germ.), Xyloterus lineatus (Ohv.), Blastophagus minor (Htg.), Blastophagus piniperda (L.). Yırtıcılar ise; Thanasimus formicarius (L.), Placusa complanata (Erichson), Silvanus bidentatus (Fabricius), Epuraea abietina (Sahlberg), Formica rufa (Linnaeus)'dır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 502.02.01 Kabuk böceği, Tuzak ağacı, Yırtıcı. 55 Yrd. Doç. Dr. Sabri ÜNAL
Özet (Çeviri)
11 BARK INSECT (SCOLYTIDAE) SPECIES IN KURE MOUNTAINS NATIONAL PARK (M.Sc.Thesis) Muharrem UÇUKO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT Bark insects are the insect species which cause considerable damage on the forest trees. In this study, determination of bark insect species in Küre Mountains, which are one of the main forest area of Turkey were examined. For this, by using felled or upright trap trees distribeuted to all over the forest area, the bark insect species had been controlled periodically, in order to observe the biology of the insects. As a result, 11 species included Scolytidaea family, and 5 predator species were designated. These are; Cryphalus abietis (Ratzeburg), Pityophthorus pityographus (Ratzeburg), Cryphalus piceae (Ratzeburg), Pityogenes bidentatus (Herbst), Pityokteines spinidens (Reitter), Ips acuminatus (Gyll), Ips sexdentatus (Boerner), Pityokteines curvidens (Germ.), Xyloterus lineatus (Oliv.), Blastophagus minor (Htg.), Blastophagus piniperda (L.). Predators are; Thanasimus formicarius (L.), Placusa complanata (Erichson), SUVanus bidentatus (Fabricius), Epuraea abietina (Sahlberg), Formica rufa (Linnaeus) Science Code KeyWords Page Number Thesis Advisor 502.02.01 Bark insect, Trap tree, Predator 55 Ass. Prof. Sabri ÜNAL