Mikroişlemci tabanlı iki boyutta parabolik anten kontrolörü tasarımı
Design of a two dimensional microprocessor based parabolic antenna controller
- Tez No: 133368
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
MİKROİŞLEMCİ TABANLI İKİ BOYUTTA PARABOLİK ANTEN KONTROLÖRÜ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Haluk GÖZDE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET Günümüzde; gelişen teknolojinin sonucu olarak evlerde, işyerlerinde, uydu yer istasyonlarında ve farklı askeri uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılan parabolik antenlerin, çeşitli uygulamalar için farklı zaman aralıklarında, farklı yönlere konumlandırılmaları gerekir. Hassasiyet ve doğruluğun büyük ölçüde önemli olduğu bu işlemi gerçekleştirebilmek için mikroişlem çilerle denetlenen kapalı döngü servo kontrol sistemleri kullanılır. Bu çalışmada 90 cm. çaplı bir parabolik anteni istenen açısal konuma yönlendirebilmek amacıyla mikroişlemci tabanlı bir denetleyici tasarımı yapılarak, sistem içerisinde kontrol doğruluğunu etkiyen parametreler incelenmiştir. Bilim Kodu : 940 Anahtar Kelimeler : Parabolik anten, servo kontrol, mikroişlemci. Sayfa Adedi : 151 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Veysel SİLİNDİR
Özet (Çeviri)
11 DESIGN OF A TWO DIMENSIONAL MICROPROCESSOR BASED PARABOLIC ANTENNA CONTROLLER (M.Sc. Thesis) Haluk GÖZDE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT At the present time, as an outcome of the developing technologies, the needs are highly increased for positioning and orientation of the parabolic antennas which arc widely used in home applications, satellite stations and different military applications. In order to realize this kind of applications that need sensitivity and accuracy, microprocessor based closed loop control systems are used. In this work, a microprocessor based controller system was designed in order to get angular position of parabolic antenna which has 90 cm. diameter. Also the parameters that influence the accuracy of the controller has been examined. Science code Key Words Page numbers Adviser 940 Parabolic antenna, servo control, microprocessor. 151 Prof.Dr. Veysel SİLİNDİR