Bazı metal(II) phthalazine bileşiklerinin infrared spektroskopi yöntemiyle araştırılması ve phthalazine molekülünün titreşim spektrumunun teorik olarak incelenmesi
Investigation of some metal(II) phthalazine compounds by vibrational spectroscopy and vibrational spectra of phthalazine by density functional theory and AB initio hartree-fack calculations
  1. Tez No: 133369
  2. Yazar: MİNE AYASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
BAZI METAL (H) PHTHALAZİNE BİLEŞİKLERİNİN İNFRARED SPEKTROSKOPİ YÖNTEMİYLE ARAŞTIRILMASI VE PHTHALAZİNE MOLEKÜLÜNÜN TİTREŞİM SPEKTRUMUNUN TEORİK OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mine AYASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada M(phthalazine)nX2 (M = Zn, Cd, Co; n = 1,2; X = Br, Cl, I) metal halojen bileşikleri kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. Elde edilen bileşiklerin infrared spektrumlan 4000-400 cm"1 bölgesinde kaydedildi. Bu bileşiklerin C, H, N analizlerinin sonuçları verildi. Serbest ligand molekülü (phthalazine) ve bileşik yapıdaki ligand molekülünün titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bileşiklerin ligand frekanslarında bileşik oluşumu nedeniyle, serbest ligand molekülüne göre kaymalar gözlendi. Bu kaymaların; metale bağlı olarak değiştiği ve ligandm iç titreşimleri ile M-N (ligand) bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı. Ayrıca serbest phthalazine molekülünün Gaussian 98 paket programı kullanılarak HF ve DFT de İR titreşim frekansları hesaplandı. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Phthalazine, infrared ve titreşimsel phthalazine spektrumu, Gaussian 98, HF, DFT Sayfa Adedi : 63 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şenay YURDAKUL
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF SOME METAL (II) PHTHALAZINE COMPOUNDS BY VIBRATIONAL SPECTROSCOPY AND VIBRATIONAL SPECTRA OF PHTHALAZINE BY DENSITY FUNCTIONAL THEORY AND AB INITIO HARTREE-FOCK CALCULATIONS Mine AYASLAN (M. Sc. Thesis) August 2003 ABSTRACT In this study, M(phthalazine)nX2 (M = Zn, Cd, Co; n = 1,2; X = Br, CI, I) metal halogen compounds have been prepared. The infrared spectra of all these compounds have been recorded between 4000-400 cm'1 region. The vibrational frequencies of the free ligand molecules were compared with those complexes. The frequency shifts between free ligand and coordinated ligand were investigated. The result of the C, H, N analyses of the complexes are also given. The vibrational IR spectra of the phthalazine molecule were calculated by the programme of Gaussian 98. Science Code : 205 Key Words : Phthalazine, infrared spectrum of phthalazine, vibrational spectra of phthalazine, Gaussian 98, HF, DFT Page Number : 63 Adviser : Prof. Dr. Şenay YURDAKUL