Boya fabrikası ısı tesisinin hesap ve projelendirilmesi
  1. Tez No: 13337
  2. Yazar: İDRİS CEBİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, günümüzde birçok sanayi dalında kullanılan fakat literatürlerde fasla yer almayan yağ borulu kazanların tanıtımı ve yağ borulu kasan dizaynı ele alınmıştır. Çalışmada boya sanayii ve gereken ısı ihtiyacı dikkate alınarak, bu sanayi dalında kullanılan ısı santralleri tanı tılmış, yağ borulu kasanların önemi vurgulanmış ve bu tip kasanların gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Ayrıca yaş borulu kazan dizaynı için bir hesap yöntemi anlatılmış ve örnek bir proje hazırlanmıştır. Isıl hesaplarda buhar kazanları ısıl hesap yöntemleri takip edilmiş ve ortalama bir yöntemle, bu yöntem arasındaki farklılıklar göster i lmi şt ir. Sonuç olarak her iki yönteminde yağ borulu kazanlarda kullanılabileceği görülmüştür. Çalışmanın sonunda kazan dizaynı için bir BASIC programı yazılmış ve bu programla örnek bir dizayn yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this thesis in many industry branch but not yet familiar, the oil tube boi 1 er are introduced and taking into account the heat requirement of the die industries are introduced and importance of this boilers explained. Calculation method for oil tube boilers is explained and prepared one sample project for thermal calculations. The thermal calculations for boilers are followed by the difference between the averaged method and this thermal calculation showed. As a result both methods can be used for oil tube boilers. At the end of this work the computer programme for boiler design is written and by using this proggramme a sample design is done.