Yapı üretiminde maliyet denetimi: Yapım evresinde maliyet planlama ve denetimine yönelik bir maliyet yönetim modeli önerisi
Cost control at building construction: A cost management model recommendation for cost planning and control in the construction phase
  1. Tez No: 133372
  2. Yazar: MURAT BOTAN AKINBİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
YAPI ÜRETİMİNDE MALİYET DENETİMİ - YAPIM EVRESİNDE MALİYET PLANLAMA VE DENETİMİNE YÖNELİK BİR MALİYET YÖNETİM MODELİ ÖNERİSİ - (Yüksek Lisans Tezi) Murat Botan AKINBİNGÖL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmanın amacı; yapı üretimini etkileyen faktörler nedeni ile üretim sürecinde yaşanan zorlukların çözümüne yönelik olarak, yapım evresinde maliyetin planlanması ve denetiminin sağlanması için, bir maliyet yönetim modeli önerilmesi ve uygulanabilirliğinin denenmesidir. Giriş bölümünde, yapı üretim sürecinin yapım evresini diğer evrelerden ayıran bazı önemli farklılıklar ele alınarak, bu evrede üretimi etkileyen faktörler yüzünden, maliyetin planlanması ve denetimi ile ilgili yaşanan zorluklar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, maliyetin oluşumu ele alınarak yapı maliyeti, maliyet tahmini ve maliyet tahminini etkileyen faktörler detaylı olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde, yapı üretim sürecinde maliyetin planlanması ve denetiminin sağlanması çalışmalarının yeri, araştırma kapsamındaki önemi itibari ile irdelenmektedir. Dördüncü bölümde; üretim sürecinde yaşanan zorlukların çözümüne yönelik olarak bir maliyet yönetim modeli kurgulanmaktadır. Önerilen maliyet yönetim modeli ile, yapı üretim sürecinin yapım evresinde ki tüm maliyetlerin değerlendirilerek denetim altına alınması ve böylece sağlıklı bir üretim süreci yaşanarak gelecekteki yapım işlerine önemli girdiler sağlanması amaçlanmaktadır. Bu modelin uygulanabilirliği ise, tek katlı bir sanayi yapısı üzerinde denenmiştir. Beşinci bölümde ise; önerilen maliyetyönetim modelinin uygulanabilirliği ele alınmakta ve geliştirilebilmesi tartışılmaktadır. Bilim Kodu : 810 Anahtar Kelimeler : Maliyet, yapım evresi, maliyetin planlanması ve denetimi Sayfa Adedi : 155 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Tanju GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
Ill COST CONTROL AT BUILDING CONSTRUCTION - A COST MANAGEMENT MODEL RECOMMENDATION FOR COST PLANNING AND CONTROL IN THE CONSTRUCTION PHASE - (M.Sc. Thesis) Murat Botan AKINBINGOL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT Today industrial sector influences building sector thereby building sector process has changed and more qualified buildings are built. However, because of the lack of sources, building sector process became limited, rational sources are taken into consideration. In front of this obligation, producing building process requires cost quessing as well as planning cost. These increase important operations. Quessing building cost is identified as, a real cost of building that is under the specific conditions (1). Inspectation of cost is identified as, unless cost is raising, inspectation of cost should be limited in every constyruction phase of bulding process. In producing building process, building phase is differentiated to other phases. Cost is determined thus production occurs. In this condition, planning cost has some problems since some factors affcets production:. Producing building process should be in the openair, weather conditions ought to be available unless production will not able to be occour than costs will be raised.IV. Indefınitions in economical area are seen in building industry more than other sectors. Because there is not continuous production and contracts that are done in specific times that involve in some rules as products should be consumed. According to these contracts, raising cost is altered in time. As a result of the other changes, some extention problems are seen in economy.. As a consequence of different products in building producing process, it is impossible for other sectors to produce new things. In typical buildings (scholl, hospital, apartment, etc) environmental conditions, functional reaons can be changed according to the users and avrious designs can be produced.. Production process is another factor that influences building costs. Operations should be done by the same team that leads to high-qualified works. This event is based on the dimension and qualification of the team. Employees are able to be changed according to the qualification of the team. Some projects have some priveleges. As a result, there is a relationship between quantity and production.. During the building process, some looses in sources cause extention of time for bulding and raising cost like making standarts or loosing time.. Some production techniques are necessary for the production of building. Traditional buildings and prefabrice building techniques have some alternatives. These techniques are carrying different features owing to these their costs are different as well.. By making relationship of quantity and cost, properties and services are used and quantity of production is evaluated, this raises another obligation.. One of the basic problem that is faced with in building production is to collect some data. Due to the fact that cost quessing that is used in another industries creates some problems in production of building.Even if, there are some teoritical studies on planning cost or maintaining inspections, there is few practice in different conditions. Thereby, although some problems have founded but results will not. Building sector in Turkey, quess, planning, programming and inspection is lower than the other countries. There are lots of samples for these things. Beyond some exceptions, there are very few building that we have finished in time. Another problem that we come across is cost planning, there is no enough studies on cost planning in building area of Turkey. This job can be done by architects, engineers or technicians. Whereas, in England“quantity surveyors”and“estimators”who had taken four year trainning program, got these kind of jobs. Thereby, more effective cost quessing, plan and inpection will done. Another important issue that is necassary to focus on is lack of feedback in enformation. Resulted building investment that is not registered, and it is not used for the investments. In this thesis, because of the factors that is mentioned above, soultions about the problems that are faced with during the production process. Cost administration model has some advatages for maintainning an inspection in the building phase. Through these studies, thesis is occured by five main parts. After the introduction part, in the second part, the structure of the cost is taken into consideration, quessing should be evaluated in detailed and cost model needs to be standardized. In part three, the postion of maintainning cost and inspection, the importance of search will be detailed.VI In Part four, cost administration model is established for the difficulties of production process. With respect to the advice cost administration model, every kind of cost that is occured during the vacalidity of this model is tried on a single coat industrial building by a building company in Ankara-Cubuk that I had worked. In part five, the main argument is to the aplication of cost administration model and its reality. Science Code : 810 Key Words : Cost, building period, cost planning and control Page Number : 155 Adviser: Doç. Dr. A. Tanju GULTEKIN