Güneybatı Anadolu Cynipini tribusu (Hymenoptera:Cynipidae, Cynipinae) galleri
Cynipini tribusu (Hymenoptera:Cynipidae, Cynipinae) galls of Southwest Anatolia
  1. Tez No: 133371
  2. Yazar: TAYFUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
GÜNEY BATI ANADOLU CYNIPINI TRIBUSU (HYMENOPTERA: CYNIPIDAE, CYNIPINAE) GALLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Tayfun KILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Güney Batı Anadolu'da (Antalya, Burdur, İsparta, Denizli, Aydın, Muğla) 2002 yılının Nisan-Haziran ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile Cynipini tribusuna ait 718 gal örneği toplanmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda bunların Cynipini tribusundan 6 cinse 33 tür olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden tespit edilen gali meydana getiren türün sinonimleri, fenolojisi, ekolojisi, araştırma alanındaki yayılış bilgileri ve galin morfolojik özellikleri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye ve dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Türlerin çalışma alanındaki dağılışları, her tür için ayrı bir harita üzerinde gösterilmiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler :Cynipidae, Cynipini, Güney Batı Anadolu, gal Sayfa Adedi : 134+xii Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
CYNIPINI TRIBUS (HYMENOPTERA: CYNIPIDAE, CYNIPINAE) GALLS OF SOUTH WEST ANATOLIA (M. Sc. Thesis) Tayfun KILIÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In the South-West part of Turkey (Antalya, Burdur, İsparta, Denizli, Aydın, Muğla) by field studies in April-July 2002, 718 gall samples belong to the tribus Cynipini were collected. By description 33 species of 6 genus belong to this tribus were determined. The synonyms, fenology, ecology, information of distribution in the research area of the species that produce the galls and the morphology of galls were given. The distribution of each species was categorized into two; Turkey and World distribution. The distribution of each species in the research area were given in different maps. Science code : 401.04.04 Key Words : Cynipidae, Cynipini, South West Anatolia, gall Page Number : 134+xii Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK