Kutu konstrüksiyonlu mobilyada vidalı köşe birleştirmelerin moment taşıma kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of the moment capacity of screwed corner joints for case constructions furniture
  1. Tez No: 133373
  2. Yazar: NEJDET ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
KUTU KONSTRÜKSİYONLU MOBİLYADA, VİDALI KÖŞE BİRLEŞTİRMELERİN, MOMENT TAŞIMA KAPASİTELERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nejdet ÖNDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilyada, vidalı köşe birleştirmeler üzerinde vida çapı, vida boyu ve vida sayısının moment taşıma performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Denemelerde malzeme çeşitlerinden reçine emdirilmiş kağıt kaplı yonga levha (Suntalam) ve lif levha (MDF Lam), bağlantı elemanlarından 4x40, 4x50, 4x60, 5x40, 5x50 ve 5x60 mm boyutlarında altı çeşit vida kullanılmış olup, birleştirmelerde vidalar 2'li, 3'lü ve 4'lü gruplar şeklinde uygulanmıştır. Tutkallı birleştirmelerde poliüretan esaslı Desmodur-VTKA tutkalı kullanılmıştır. Hem çekme hem de basınç deneylerinde 360 adet olmak üzere toplam 720 adet deney örneği hazırlanmıştır. Deney sonuçlarına göre, sabit (vidalı+tutkallı) birleştirmeler, demonte (vidalı) birleştirmelerden, MDF Lamdan yapılan birleştirmeler ise Suntalamdan yapılan birleştirmelerden moment kapasitesi bakımından daha iyi sonuçlar vermiştir. Vida çeşitlerinden 5x60 mm' Hk 4'lü vida grubu ile yapılan birleştirmeler daha başarılı bulunmuştur. Buna göre; kutu konstrüksiyonlu mobilyada, vidalı köşe birleştirmeler üzerinde vida çapı, boyu ve sayısındaki artışın, moment üzerinde olumlu etki yaptığı söylenebilir.11 Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Kutu konstrüksiyon, köşe birleştirme, vidalı birleştirme, vida sayısı, vida çeşidi. Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
m DETERMINATION OF THE MOMENT CAPACITY OF SCREWED CORNER JOINTS FOR CASE CONSTRUCTION FURNITURE (MSc. Thesis) Nejdet ONDER GAZI UNIVERSITY TNSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, effects of the screw diameter, screw penetration and number on moment capacity of screwed corner joints for case construction furniture. In the tests, particleboard surfaced with synthetic resin and medium density fiberboard surfaced with synthetic resin were used as the material type and 4x40, 4x50, 4x60, 5x40, 5x50 and 5x60 mm diameter screw used as the elements of connecter, the screws were used the groups of 2, 3 and 4 in the joints. In the glued joints, polyurethane based Desmodur VTKA adhesive was used. 360 specimens for both compression and tension tests, a total of 720 specimens were prepared. According to the test results; stable (glued+screwed) joints were given better results than portable (screwed) joints, and the joints prepared from fiberboard were given better results than the joints prepared from particleboard. The joints connected with 5x60 mm screws by using 4 screw were given the best results among the screw types. In conclusion it can be said that screw diameter, screw penetration and increasing the number of screw have effected positively the moment resistance of screwed corner joints for case Construction.IV Science Code : 5001013 Key Words : Case construction, corner joint, screw joint, number of screw, screw type. Page Number : 64 Adviser : Doç. Dr. Hasan EFE