Doğrusal anahtarlamalı relüktans motor ile sürülen otomatik kapının PIC mikrodenetleyici ile kontrolü
Control of automatic door driven by linear switched reluctance motor with PIC microcontroller
  1. Tez No: 482367
  2. Yazar: MUSTAFA ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FENERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde kullanılan mevcut klasik tip otomatik kapı sistemlerinde fırçasız motorlar ve buna bağlı dişli, kayış, kasnak vb. ek mekanik unsurlar bulunmaktadır. Bu nedenle mekanik güç kayıpları, sık arızalanma durumları, periyodik bakım gerektirme gibi birçok dezavantajları meydana gelmektedir. Bu çalışmada, klasik kapı sistemlerinin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için EI nüveli, 6/4 kutuplu, 3 fazlı doğrusal anahtarlamalı relüktans motorun kontrolünü sağlayan bir gömülü sistem tasarlanmış olup otomatik kayar kapıya uygulanmıştır. Tasarım aşamaları, elektronik devre tasarımı ve şeması, baskı devre tasarımı ve mikro denetleyici yazılımı olarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Elektronik devre tasarımında, ihtiyaç duyulan güce göre anahtarlama elemanlarının seçimi, sürücü ve mantıksal devrelerin tasarımı, mikro denetleyici seçimi ve nihayetinde elektronik devre şeması çıkarılmıştır. Baskı devre tasarımında ise, devre elemanlarının fiziksel yerleşimi ile devre bağlantıları sağlanmıştır. Mikro denetleyici yazılımında ise, motoru sürebilmek için gerekli algoritmalar belirlenerek yazılım kodlanmış ve doğrusal motor kontrolü, gerçek bir doğrusal motor üzerinde başarıyla çalıştırılmıştır. Elektronik kart üzerinde bulunan trimpotlar sayesinde PIC yazılımını değiştirmeden hızlanma ve yavaşlama ayarları yapılabilmektedir. Öngörülen sistemin farklı akım değerlerinde ürettiği güç değerleri test edilmiştir. Elde edilen doğrusal motor otomatik kapı olarak kullanılmak üzere prototip olarak imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In existing classical automatic door systems used today, there are brushless motors and additional mechanical elements such as gears, belts, pulleys etc. connected to them. For this reason, there are many disadvantages such as mechanical power losses, frequent failures, periodical maintenance. In this study, an embedded system designed to control the EI standard, 6/4 pole, 3-phase linear-switched reluctance motor was designed to eliminate the disadvantages of conventional door systems and was applied to the automatic sliding door. The design stages are handled separately as electronic circuit design and schematic, printed circuit design and microcontroller software. In electronic circuit design, selection of switching elements, driver and logic circuit design, microcontroller selection and finally electronic circuit diagram have been removed according to the required power. In the printed circuit design, circuit connections are provided with the physical placement of the circuit elements. In the microcontroller software, the software is coded by determining the algorithms required to run the motor and the linear motor control is successfully run on a real linear motor. With the trimpots on the electronic card, acceleration and deceleration settings can be made without changing the PIC software. The power values produced by the proposed system at different current values have been tested. The resulting linear motor is manufactured as a prototype for use as an automatic door.