İnsan kaynakları yönetiminde kariyer planlama ve Türk Patent Enstitüsü'nde bir uygulama
The Role of career planning in human resources management and a practice in Turkish Patent Institute
- Tez No: 133381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan kaynaklari yönetiminde karIyer planlama ve türk patent enstitüsü'nde bir uygulama (Yüksek Lisans Tezi) Arife YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs, 2003 ÖZET Bir organizasyonun insan kaynaklarının sağlanması ve koordine edilmesine yönelik tüm faaliyetler, insan kaynakları yönetimini oluşturur. Diğer bir deyişle insan kaynakları yönetimi, bir organizasyona nitelikli personeli bulmak ve organizasyonda tutmak için yapılan faaliyetlerin toplamıdır. Kariyer planlama ve yönetimi unsuru da bu giderek önemi artan alanda bireysel tatminin sağlanması, çalışanın görevlerini yerine getirirken kariyer hedeflerinde de ne kadar ilerleyebildiklerini görebilmeleri açısından son yıllarda iyice önemini artırmış, hem bireyin hem de işletmenin ortak sorumluluğu haline gelmiş bir insan kaynakları yönetimi alanıdır. Kariyer planlama çalışmaları çalışanlara kariyerlerini kendilerinin yönetmeleri konusunda yardımcı olur. Bu çalışmalar bireylerin kariyerini geliştirebileceği alanları keşfetmesinde ve bireysel amaçları ve ilerleme planları konusunda karar vermesinde yardımcı olur. Bu çalışmalar kişisel ilerleme ve gelişmeyi de destekler.Kariyer yönetimi ayrıca yöneticilere organizasyonun insan kaynağı ihtiyacı konusunda çalışanları hakkında bilgilenmiş bir şekilde karar vermeleri konusunda yardımcı olur. Bu kararlar çalışanın işe alınması, iş taleplerinin karşılanması amacıyla yer değiştirilmesi yada örgütsel yedekleme yapılması gibi konulan da içerir. Bu tez kapsamında öncelikle insan kaynaklan uygulamaları ve özellikle kariyer yönetimi uygulamaları değerlendirilmiş, çalışmanın gerçekleştirildiği kurumun insan kaynaklan fonksiyonları analiz edilmek, çalışanlar arasında anket yapılarak beklentilerinin gerçekleşme düzeylerinin belirlenmesi yoluyla kurumun durum tespiti gerçekleştirilmiş ve kurum için uygulanabilir öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill THE ROLE OF CAREER PLANNING IN HUMAN RESOURCES MANAGEMENT AND A PRACTICE IN TURKISH PATENT INSTITUTE (M.Sc. Thesis) Arife YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT Human resources management term consists of any activities on obtaining and coordinating human resources. In other words, human resources management is an overall of obtaining qualified personnel and any activities to get him work in the organization. i Career planning and management, getting more important in the last years, is a human resources branch where personnel satisfaction is acquired. Career planning is under responsibility of both employee and organization. Career planning activities assist employees in the self-management of their careers. They help the individual employees explore career development areas and make decisions about their personal objectives and development plans. They also support the ongoing personal growth and development of its employees.IV Career management on the other hand; help the managers to make more informed decisions about employees in regard to the organization's human resources needs. It includes employee placement, redeployment of employees to accommodate business demands and management succession planning activities. In the scope of this thesis, firstly human resources activities, especially ^ career management activities are studied. By analyzing human resources functions of the organization, where this study is carried out, and a questionnaire study in which levels of employee expectations are evaluated, the present situation is determined, and applicable solutions for the organization is presented. Science Code Key Words : career planning, management, tools and human resources practices Page Number : 116 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa KURT