Bir toz metal çelikte gözenek miktarının yorulma çatlağı ilerlemesine etkisinin araştırılması
An Investigation on effect of porosity on fatigue crack propagation rate in a powder metal steel
- Tez No: 133386
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
vıı BİR TOZ METAL ÇELİKTE GÖZENEK MİKTARININ YORULMA ÇATLAĞI İLERLEMESİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Şamil AKASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Arahk2003 ÖZET Toz metal (TM) çelikler demirin ana alaşım olarak kullanıldığı TM parçalar olarak tanımlanabilir. TM çelikler üretim yöntemi dolayısıyla gözenekler içerirler. Gözenekler TM parçanın mekanik davranışını etkileyen en önemli faktör olarak bilinmektedir. Toz metalürjisinin avantajları nedeniyle daha iyi mukavemet özellikleri istenen parçalar bu yöntemle üretilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada %0,85 molibdenli ön alaşımlı çelik tozuna %2 nikel, %0,6 grafit ve %0,7 yağlayıcı ilavesiyle oluşturulan karışımdan farklı yoğunluklarda numuneler üretilmiştir. Üretilen numuneler farklı ısıl işlemlere tabi tutulmuştur. Bu numunelerle yorulma çatlağı ilerlemesi deneyleri (üç nokta eğme) yapılıp, yorulma çatlağı ilerlemesini tasvir eden eğriler elde edilmiştir. Eğriler Paris-Erdoğan denklemine uydurularak denklemin içerdiği malzeme katsayıları bulunmuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Toz metalürjisi, yorulma, çatlak ilerleme hızı Sayfa Adedi :144 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
vııı AN INVESTIGATION ON EFFECT OF POROSITY ON FATIGUE CRACK PROPOGATION RATE IN A POWDER METAL STEEL (M.Sc. Thesis) Şamil AKASLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Powder metal (P/M) steels can be defined as powder metal parts that iron is used main alloy element. P/M steels has porosity due to their manufacturing method. Pores are known as the main factor that determines the mechanical behavior of P/M parts. Parts requiring better strength values are manufactured by P/M because of its ability to fabricate parts performing higher strength behavior. At this work a mixture of prealloyed steel powder that is consisting of 0.85% molybdenum, 2% nickel, 0.6% graphite and 0.7% lubricant is prepared. And samples having different density are produced from that mixture. Those samples are subjected to different heating treatments. Fatigue crack propagation rate experiments are done on those samples and curves describing fatigue crack propagation rate are drawn. Those curves are fitted to Paris- Erdoğan equation and coefficient of that equation are found. Science Code : Key Words : Powder metalurgy, fatigue, crack propogation rate Page Number: 144 Adviser :Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ