Enerji sistemlerinde radyo frekans işaretlerin güç hatları üzerinden haberleşme ve veri iletiminde kullanılması
The Use of radio frequency signals in communication and data transmission over power lines in energy systems
- Tez No: 133385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ENERJİ SİSTEMLEBİNMLBLADYO JKEKANS İŞARETLERİN GÜÇ HATLARI ÜZERİNDEN HABERLEŞME VE VERİ İLETİMİNDE KüLLANDLMASI (Yüksek Lisans Tezi) A^YavuiYQLCJJ GAZİ ÜMVESMTJEŞİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 200? ÖZET PLC, yeni ve hızla gelişen ve elektrik güç hatlarını veri iletimi için kullanmayı amaçlayan bir teknolojidir. PLC teknolojisi, akla uygun maliyetler içermekle beraber yerel, son -nokta iletişim sağlamak için bir çok yeni fırsat doğurmuştur. Bu da iletişim dünyasının altyapı sisteminin kritik önemli noktasıdır. Dahası PLC, gerek toplumsal ve gerek ticari kullanıcılar tarafından, diğer teknolojileri kullanarak elde edilmesi çok zor ve maliyetli olan yeni çok fonksiyonlu iletişim servislerini -shem enerji hem de iletişim sektöründe- sağlayabilmektedir. Ülkemizde de PLC enerji hatlarının kontrolü amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, PLC'nin diğer alternatif yerel HetışTm teknolojileri île ıDşkîlerî içinde gücü ve.zayıf noktalan analiz edilmektedir, ayrıca T.E.LA.Ş., Akköprü tesislerinde üretimi yapılan T-4Q S RF PLC cihazının geliştirilmesine yönelik taşıyıcı frekans katındaki ara frekans yükselticisinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. BifcmKodu : 609.02.07 Anahtar Kelimeler : Enerji Hatları Üzerinden Veri İletişimi, Genlik Bindirme Sayfa A4edi i 134 Tez YöneöeM : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
THE USE OF RADIO FREQUENCY SIGNALS IN COMMUNICATION AND DATA TRANSMISSION OVER POWER LINES IN ENERGY SYSTEMS (M.Sc. Thesis) A. Yavuz YOLCU GAZI UNIVERSITY IN&TUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT Power Line Communications (PLC) is a recent and rapidly evolving technology, aiming at the utilization of the electricity jpower lines for the transmission of data. PLC technology opens up new opportunities for the mass provision of Local, last-mile access at a reasonable cost. This is a critical issue in the provision of the Information Society infrastructure. PLC can furthermore provide a multitude of new Information Society services -hoth in the energy and telecom domains- to residential and commercial users that are difficult or costly to implement through other technologies. In our country JLC is used for the control of power lines. In this study, the power and weaknesses of PLC in relation to alternative local access technologies have been analyzed. In addition to the theoretical work given, the intermediate frequency amplifier was successfully designed, is aised in carrier frequency s^age for T-40 S RF PLC device manufactured by T.E.I A.Ş. in Akköprü installations. Science Code : 609.02.07 Key Words : Power Line Communication, Amplitude Modulation Page Number : 134 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL