Tekstil atık sularından adsorpsiyon yöntemiyle boyar madde giderimi
The Removal of the dyestuffs for the textile wastewater by adsorption method
- Tez No: 133393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
tekstil atiksularindan adsorpsiyon yöntemiyle boyarmadde giderimi (Yüksek Lisans Tezi) ERBİL YILDIRIM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Arahk 2003 ÖZET Bu çalışmada, tekstil atiksularindan adsorpsiyon yöntemiyle boyarmadde giderimi incelenmiştir. Adsorban madde olarak üç farklı boyutta ponza taşı ve sepiyolit kullanılmıştır. Tekstil endüstrisinde kullanılan reaktif kahverengi (LEV.BRAUN E-RR) ve reaktif turuncu (GELBEL %50 İNCİ) boyarmaddelerin sudaki çözeltileri kullanılmıştır. Yapılan deneylerde başlangıç konsantrasyonunun, besleme hızının ve adsorbentin boyutunun adsorpsiyona etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak her iki boyarmadde için sepiyolitin, ponza taşına göre daha iyi bir adsorbent olduğu, dolgu boyutu küçülmesiyle adsorpsiyonun arttığı, başlangıç konsantrasyonu ve beslenme hızının artışı ile adsorpsiyonun arttığı bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 938 Adsorpsiyon, Boyarmadde, Sepiyolit, Atıksu 59 Doç.Dr.AtilIa MURATHAN
Özet (Çeviri)
11 THE REMOVEL OF THE DYESTUFFS FOR THE TEXTILE WASTE WATER BY ADSORPTION METHOD (M.Sc. Thesis) Erbil YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this study, with the method of adsorption the purification of the wastewater of dyes have been studied. As an absorbent, three dimensioned material, pumice stone and sepiolite have been used. The solution of painting materials, reactive brown (LEV. BRAWN. E-RR ) and reactive orange (GELBEL %50) used m textile industry have been used. In the experiments carried out, the effects of absorbtion to the inital concentration, speed of feeding and the dimensision of absorbent have been observed. In conclusion for both dyes, sepiolite is a better adsorbent than pumice stone an increase in adsorption when fiiling dimension gets smaller, and a decrease by starting inital concentration and speed of feeding have been found. Science Code :938 Key Words : Adsorption, Dyestuff, Sepiolite, Wastewater Page Number: 59 Adviser : Doç.Dr. Atilla MURATHAN