Sürtünme ve karıştırma kaynak yöntemi ile malzemelerin kaynaklanabilirliği
The Availability of welding aluminium materials by friction stir welding method
- Tez No: 133392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
SÜRTÜNME KARIŞTIRMA KAYNAK YÖNTEMİ İLE ALÜMİNYUM MALZEMELERİNİN KAYNAKLANABİLİRLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet OZDEMIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışmada; sürtünme kaynağının yeni geliştirilen modeli olan sürtünme karıştırma kaynak yöntemi ile alüminyum levhaların alın pozisyonunda birleştirilebilirliği araştırılmıştır. Kaynak sırasında karıştırıcı ucun devir sayısı ve kaynak hızları değişken parametreler olarak seçilmiştir. Elde edilen birleştirmelere çekme ve sertlik gibi mekanik testler uygulanmış ve mikroyapılar optik mikroskopta incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonunda artan kaynak hızının birleştirilmiş numunelerde çekme dayanımını ve sertliğini arttırdığı, artan devir sayısının yüksek ısı girdisi sağlaması ile sertlik ve çekme dayanımı azalttığı görülmüştür. En iyi mekanik özellikleri 500 dev/dak. dönme hızı ve 20 mm/dak. kaynak hızında kaynak yapılmış numuneler sağlamıştır. Ayrıca artan kaynak hızı ve devir hızında kaynak metalinde spiral izlerin oluştuğu ve bu izlerin aralıklarının yüksek kaynak hızlarında arttığı görülmüştür.Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 710 Sürtünme karıştırma kaynağı, Alüminyum alaşımların kaynaklanabilirliği 88 Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
til THE AVAILABILITY OF WELDING ALUMINIUM MATERIALS BY FRICTION STIR WELDING METHOD (M. Sc. Thesis) Mehmet ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2003 ABSTRACT In this study, the availability of joinability of aluminium panels in the butt position by the friction stir welding which is new model of friction welding is studied. The circuit number of the mixer's tip and welding speed were chosen as a welding parameters. Tensile and hardness tests of the welded specimens have been performed. Surface of the welded specimens have been examined by optical microscopes. Experimental studies showed that increasing welding speed increases tensile strength and hardness of the integrated samples and increasing circuit number provides high heat input decreasing hardness and tensile strength. The best mechanical properties of the welded samples were obtained in the condition of 500 RPM circa it speed and 20 mm / min welding speed. Moreover, it was seen that spiral traces are formed by the increasing welding speed and circuit speed and the spaces of those traces enlarges in high welding speeds.IV Science Code : 710 Key Words : Friction Stir Welding, the availability of the Aliminium alloy welding Page Number : 88 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Adem KURT