Batı Anadolu klinoptilolitinde sodyum-kurşun iyon değişimi ve termodinamik analizi
Ion exchange of sodium-lead on Western Anatolia clinoptilolite and thermodynamic analysis
- Tez No: 133394
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ÇULFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
BATI ANADOLU KLİNOPTİLOLİTİNDE SODYUM-KURŞUN İYON DEĞİŞİMİ VE TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Poyraz UZUN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada, kurşun iyonunun atık sulardan iyon değişimi yöntemi ile uzaklaştırılması amacıyla ülkemizin doğal zeolit kaynakları içerisinde önemli bir yeri olan Batı Anadolu klinoptilolit kaynaklarının çeşitli şartlar altında kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın ilk basamağında ham maddenin kimyasal analizi yapılmış ve X-ışını kırınım desenleri çıkarılmıştır. Daha sonra, klinoptilolitin tek iyon formuna dönüştürülmesi işlemi sodyum iyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sonucunda klinoptilolitin yapısındaki yer değiştirebilir katyonlar içindeki sodyum iyonu dağılımı %10,7'den %84,7'ye çıkarılmıştır.Çalışmanın ikinci basamağında kurşun iyonu için iyon değişim denge deneyi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda, sıcaklık 25 °C ve 65 °C, toplam çözelti derişimi ise 0,01 N ve 0,1 N olarak alınmıştır. Deneyler sonucunda, klinoptilolitin düşük sıcaklıkta kurşun iyonuna daha seçici olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, düşük çözelti derişiminde çalışıldığında klinoptilolitin kurşun iyonuna daha seçici olduğu belirlenmiştir. En son olarak her iki sıcaklıktaki termodinamik denge sabiti (Ka) ve serbest enerji değişimi (AG°) hesaplanmıştır. Sıcaklığın 25 °C olduğu zaman termodinamik denge sabiti (Ka) 70, serbest enerji değişimi (AG°) -5,2 kJ/eşg ; 65 °C'de ise termodinamik denge sabiti (Ka) 43,5 serbest enerji değişimi (AG°) -5,3 kJ/eşg olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : 905 Anahtar Kelimeler : Kurşun, Klinoptilolit, İyon değişimi, Ağır metal Sayfa Adedi : 121 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müjgan ÇULFAZ
Özet (Çeviri)
HI ION EXCHANGE OF SODIUM-LEAD ON WESTERN ANATOLIA CLINOPTILOLITE AND THERMODYNAMIC ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Poyraz UZUN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In the present study, removal of lead ion from waste water is examined using the Western Anatolia clinoptilolite, which has an important place in Turkey's natural zeolite sources, at two different temperatures and concentrations. In the first step, the chemical composition and X-ray diffraction pattern of the pure clinoptilolite was determined. Then, it was converted into homoionic form by using sodium ion. As a result of this operation the amount of sodium in the exchangeable cations was increased from % 10,7 to %84,7.IV In the second step of the study, ion exchange equilibrium experiments between lead and sodium ions were studied. The experimental parameters were temperature, 25 °C and 65 °C, and the total concentration of the ion-exchange solution 0,01 N and 0,1 N. It was found that the clinoptilolite was more selective to lead ion at low temperature, and the selectivity of clinoptilolite was higher for lead ion than for sodium ion at low concentration. Finally the thermodynamic equilibrium constant, Ka, and the standard free energy of exchange, AG0, were calculated. At 25 °C, the thermodynamic equilibrium constant, Ka, was 70 and the standard free energy of exchange, AG0, was -5,2 kJ/eqv. At the 65 °C, the thermodynamic equilibrium constant, Ka, was 43,5 and the standard free energy of exchange, AG0, was -5,3 kJ/eqv. Science Code : 905 Key Words : Lead, Clinoptilolite, Ion Exchange, Heavy Metals Page Number : 121 Adviser : Prof. Dr. Müjgan ÇULFAZ