Erik çekirdeği tozları kullanılarak tekstil boyar maddesinin adsorpsiyon yöntemiyle giderilmesi
Removal of plum kernel powders and textile dyeing material by adsorption method
  1. Tez No: 655006
  2. Yazar: SONGÜL ESRA ÇAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Tekstil ve ilgili endüstrilerden boyar madde atılması ile doğal sular kirlenmektedir. Atık sulardan boyar maddelerin giderilmesi için adsorpsiyon yöntemi etkili, ekonomik ve başarılı bir yöntemdir. Bu çalışmada erik çekirdeği tozları ile sulu çözeltilerden tekstil boyar maddesinin adsorpsiyon yöntemiyle giderimi hedeflenmiştir. Yapılacak çalışmada erik çekirdeklerinin boyar madde üzerindeki etkisi çeşitli parametreler ile incelenerek izoterm ve kinetik değerleri hesaplanmıştır. Yöntem: Adsorbent olarak erik çekirdeği tozları, adsorbat olarak Disperse Blue Reaktif B3R (blue 3R) tekstil boyası kullanılmıştır. Adsorbent ve adsorbat çözeltisi hazırlanıp ısıtıcılı çalkalayıcıda karıştırılarak adsorpsiyon çalışmaları esnasında belirli zaman aralıkları ile numuneler alınmıştır. Erlenlerden alınan numuneler santrifüjlenerek spektrofotometrede okutularak çalışma sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda gerekli hesaplamalar yapılarak kinetik değerler belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan deneylere göre adsorpsiyon işlemi için optimum deney şartları; başlangıç pH 12, sıcaklık 30oC, giriş boya konsantrasyonu 25 mg/L, karıştırma hızı 200 rpm ve adsorbent miktarı 3 g/L olarak belirlenmiştir. Elde edilen deneysel veriler Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermlerine uygulanmış ve korelasyon değerlerine bakıldığında en iyi uyumun Freundlich izotermi ile olduğu görülmüştür. Kinetik çalışmalar ile bulunan değerlere göre adsorpsiyon prosesinin yalancı ikinci dereceden kinetik modeline uygun olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma sonucunda erik çekirdeği tozlarının adsorpsiyon yönteminde kullanılmak için ekonomik, etkili ve uygun bir adsorbent olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Natural waters are polluted by the disposal of dyes from textile and related industries. Adsorption method is an effective, economical and successful method for removing dyes from wastewater. In this study, the removal of plum kernel powders and textile dyestuff by adsorption method is aimed. In this study, the effect of plum seeds on the dye adsorption will be examined with various parameters and the isotherm and kinetic values will be calculated. Method: Plum seed powders were used as adsorbents and Disperse Blue Reactive B3R (blue 3R) textile dye was used as adsorbate. Adsorbent and adsorbate solution were prepared and mixed in a heated shaker and samples were taken at certain time intervals during the adsorption studies. The samples taken from the Erlenmeyer flasks were centrifuged and the study continued by analyzing in the spectrophotometer. As a result of the study, the necessary calculations were made and the kinetic values were determined. Findings: According to the experiments, optimum experimental conditions for the adsorption process; initial pH 12, temperature 30oC, inlet dye concentration 25 mg/L, stirring speed 200 rpm and adsorbent amount 3 g/L. The experimental data obtained were applied to the Langmuir, Freundlich and Temkin isotherms and when the correlation values were examined, it was seen that the best fit was with the Freundlich isotherm. According to the values found by kinetic studies, it was determined that the adsorption process was suitable for the pseudo-second order kinetic model. Results: As a result of this study, it has been seen that plum seed powders are an economical, effective and suitable adsorbent to be used in the adsorption method.