Bazı Enterobacteriaceae ve Pseudomonas türlerinin beta-laktamaz enzim aktiviteleri, antibiyotiklere duyarlılıkları ve Staphylococcus bakterileri üzerine inhibitör etkileri
Beta-lactamase enyme activities, antibiotic susceptibilities and inhibitory effects on Staphylococcus bacteria of some Enterobacteriaceae and Pseudomonas species
- Tez No: 133395
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
BAZİ ENTEROBACTERİACEAE VE PSEUDOMONAS TÜRLERİNİN BETA-LAKTAMAZ ENZİM AKTİVİTELERİ, ANTİBİYOTİKLERE DUYARLILIKLARI VE STAPHYLOCOCCUS BAKTERİLERİ ÜZERİNE İNHİBİTÖR ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ONCUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Araştırmada daha önceden izole edilerek adlandırılan örnekler kullanılmıştır. Çeşitli bölgelerden gelen sütlerin toplandığı büyük bir süt işletmesinden 400 çiğ süt örneği alınmıştır. Toplanan bu çiğ süt örneklerinden 179 Gram negatif bakteri; 21 'i Aeromonaceae (20 A. hydrophila, 1 A. salmonicida), 82'si (%45,81) Enterobacteriaceae (l'i Cedecea, 15'i Citrobacter, 5'i Enterobacter, l'i Erwinia, l'i Escherichia, 5'i Hafnia, l'i Klebsiella, 8'i Morganella, 27'si Proteus, 9'u Providencia, 2'si Salmonella, 4'ii Serratia ve 3'ü Yersinia), 71'i (%39,66) Pseudomonadaceae (34 P. aeruginosa, 1 P. aeurofaciens, P. alcaligenes, P. cepacia, P. flourescens, P. mallei, P. maltophilia, P. mendocina, P. pickettii, P. pseudoalcaligenes, P. pseudomaliei, P. putida, P. stutzeri, P. vesicularis, P.viridflava) ve 4'ü (%2,23) diğer gruplara ait (2'si Eikenella, l'i Moraxella, l'i Pasteurella ve l'i Alcaligenes) izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Toplam 400 çiğ süt örneğinden elde edilen bu izolatların 46'sı (%25,70) API 20E test sistemi ileadlandırılırken diğerlerinin adlandırılmasında klasik nıetodlar kullanılmıştır. İzolasyonda özellikle laktoz negatif bakteriler hedeflenmiştir. Daha önceden izolasyonları gerçekleştirilen, çoğunluğu laktoz negatif olan bu bakterilerin aynı ortamda kontaminant olarak bulunan bazı bakteriler üzerine inhibitor etkileri test edilmiştir. Bu amaçla Nutrient Ağarda Kuyu Difüzyon Metodu kullanılmıştır. Metodda; test bakterileri olarak daha önceden izolasyonları gerçekleştirilen Gram negatif bakterilerin, indikatör bakteriler (S. aureus, S. epidermidis, S. - saprophytics) üzerine etkileri zon oluşturup oluşturmadıklarına göre değerlendirilmiştir, inhibitor aktiviteleri test edilen Aeromonas, Enterobacteriaceae ve Pseudomonas cinslerine ait bakteriler, indikatör bakterilerden en az birine karşı inhibitor etki göstermiştir. Proteus cinsine ait bakteriler ağarda yayılarak üredikleri için inhibitor aktivitelerini gözlemek zordur. Çalışmada, Proteus suşlarınm inhibitor aktivitelerinin gözlenebilmesi amacıyla %5 CaC03 ilave edilmiş Nutrient Agar kullanılmıştır. Test bakterisi olarak kullanılan Pseudomonas suşlarının, indikatör Staphylococcus bakterileri üzerine en iyi inhibitor etkiyi gösterdiği bulunmuştur. Pseudomonas suşları kadar olmamasına rağmen Proteus izolatlarmın da indikatör Staphylococcus bakterileri üzerine inhibitor etki gösterdiği görülmektedir. Bununla birlikte, Alcaligenes, Eikenella, Moraxella ve Pasteurella gibi diğer gruplara ait bakteriler, bu indikatör bakteriler üzerine fazla etkili olamamışlardır. Ayrıca inhibitor etkileri araştırılan bu izolatların Beta-laktamaz enzim aktiviteleri test edilmiştir. Çoğunluğu laktoz negatif 179 izolatın 137'sinde (%76,54) Beta-laktamaz enzimi bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlara ilave olarak yapılan çalışmada kullanılan Gram negatif izolatların Amikacin, Gentamycin, Suibactam-Ampicilin ve Ticarcillin-Clavulonic Acid antibiyotiklerine duyarlılıkları mikrodilüsyon metodu (MİK) ile araştırılmıştır. Tüm izolatlar değerlendirildiğinde, duyarlılık oranının en yüksek olduğu antibiyotikler Amikacin (%86) ve Gentamycin (%78) olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırmada son olarak inhibitor etkilerin en yoğun gözlendiği Pseudomonas suşlarında plazmid DNA varlığı araştırılmıştır. Staphylococcus indikatör bakterileri üzerine inhibitor etkileri test edilen 71 Pseudomonassusunun plazmid analizi, Plasmid-Miniprep yöntemi ile yapılmıştır. Pseudonıonas izolatlanndan 6'sında plazmid DNA bulunduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 4010104 Anahtar Kelimeler : Çiğ süt, Aeromonas, Enterobacteriaceae, Pseudomonas, inhibitor etki, Beta-Iaktamaz, Antibiyotik, MİK, Plazmid Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
n BETA-LA CTAMASE ENZYME ACTIVITIES, ANTIBIOTIC SUSCEPTIBILITIES AND INHIBITORY EFFECTS ON STAPHYLOCOCCUS BACTERIA OF SAME ENTEROBACTERIACEAE AND PSEUDOMONAS SPECIES (M.Sc. Thesis) Özlem ONCUL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this research 400 raw milk samples gathered from the milk business enterprise taken from varius regions were investigated. 179 Gram negative bacteria; 21 Aeromonaceae (20 A. hydrophila, 1 A. salmonicida), 82 (%45,81) Enterobacteriaceae (1 Cedecea, 15 Citrobacter, 5 Enterobacter, 1 Erwinia, 1 Escherichia, 5 Hafnia, I Klebsiella, 8 Morganella, 27 Proteus, 9 Providencia, 2 Salmonella, 4 Serratia ve 3 Yersinia,), 71 (%39,66) Pseudomonadaceae (34 P. aeruginosa, 1 P. aeurofaciens, 5 P. alcaligenes, 2 P. cepacia, 14 P. flourescens, 1 P. mallei, 1 P. maltophilia, 3 P. mendocina, 2 P. pickettii, 3 P. pseudoalcaligenes, 1 P. pseudomallei, 1 P. putida, 1 P. stutzeri, 1 P. vesicularis, 1 P.viridflava) and 4 (%2,23) other clasesses (2 Eikenella, 1 Moraxella, 1 Pasteurella and 1 Alcaligenes) gathered from various regions were isolated. In this study, 179Gram negative isolates have obtained whose majority belong to the Enterobacteriaceae family. 46 Gram negative bacteria of these isolates which are derived from totally 400 raw milk samples, are named through the application of API 20 E Test System, the remaining other isolates have been named through the application of Manuel Methods. The Gram negative bacteria which are not produced lactose were identified specially in this study. After while the inhibitory effects of the Gram negative bacteria which are not produced lactose were tested against same bacteria which are processing to find as a cotaminant in same medium. For this reason, The Well Diffusion Method was used in Nutrient Agar. The effects of the bacteria in the method against indicatory bacteria (S. aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus) were evaluated whether the zone was formed or not. The test bacteria which were tested inhibitory activities (Aeromonas, Enterobacteriaceae and Pseudomonas) were shown a inhibitory effect at least against only one of indicatory bacteria (S. aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus). Proteus bacteria have been grown to become diffused in agar medium. For this reason, the inhibitory effects of Proteus bacteria were tested in Nutrient Agar with 5% CaC03 by using Well Diffusion Method. Inhibitor activities of Pseudomonas bacteria which have been used as test bacteria, against food pathogen was observed very well in the Nutrient Agar medium. Merely the inhibitory activities of Proteus bacteria agains the pathogens were observed less than Pseudomonas bacteria in the mediums added with 5% CaC03. In contrast, Alcaligenes, Eikenella, Moraxella and Pasteurella isolates were determined not to be effected well against Staphylococcus as indicatory bacteria. Than these isolates that were examined the inhibitor effects against Staphylococcus were tested for their Beta-lactamase enzyme activities. 137 (%76,54) gram negative isolates that were not usually produced lactose, have been found to produce Beta-lactamase enzyme. Besides, in regard with 179 isolates that were isolated from raw milk, have been tested on some antimicrobial agents such as Amikacin, Gentamycin, Sulbactam-Ampicilin and Ticarcillin-Clavulonic Acid by microdilution method (MIC). When we generally analysed all isolates, the antimicrobial agent which took place among the tested antibiotics and become most sensitive to theisolates, was determined as Amikacin (86%) and Gentamycin (78%). At last, the plasmid DNA was examined in Pseudomonas strains which the inhibitory effect was seen the most effectively. The Plasmid DNA analysis of 71 Pseudomonas strains which were tested inhibitory effect against Staphylococcus indicatory bacteria was made by Plasmid-Miniprep method. The plasmid DNA was foud only the 6 of the 71 Pseudomonas isolates. Science Code : 4010104 Key Words : Raw milk, Aeromonas, Enterobacteriaceae, Pseudomonas, Inhibitory effect, Beta-laktamase, Antibiotic, MIC, Plasmid Page Number: 144 Adviser : Prof. Dr. Güven URAZ