Altı sigma proses iyileştirme tekniği ve bir uygulama
Six sigma process improvement technique and an application
- Tez No: 133399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ALTI SIGMA PROSES İYİLEŞTİRME TEKNİĞİ VE BİR UYGULAMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Mustafa YÜKSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Günümüz global dünyasında işletmeler ne kadar büyük ne kadar köklü olursa olsun yapılan bütün işlerde müşteri memnuniyetini sağlamak için işletmenin ürün ve hizmet kalitelerinin bir sistem yaklaşımı içinde çalışanların katılımı ile ele alınması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Altı Sigma kalite programı iki seviyede tanımlanmaktadır. Örgütsel seviyede, organizasyonun her bir bireyi kendi prosesi, ürün ve hizmetlerinden sorumludur. Toplam müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde bunu karakterize etmeye ve bunu Altı Sigma performans seviyesine getirmeye yönelmiştir. Operasyonel seviyede ise süreçlerin sigma gibi bir ölçüt yolu ile karakterize edilmesi için istatistiksel metotlar kullanılır.Bu tezde önce Altı Sigma kavramı ve teknikleri açıklanarak 3 ncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığındaki bir proses Altı Sigma yaklaşımı kullanılarak iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605-02-02 Altı Sigma, Proses iyileştirme, Proses yeterlilik 80 Doç.Dr.Fulya ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
Ill SIX SIGMA PROCESS IMPROVMENT TECHNIQUE AND AN APPLICATION ( M.Sc. Thesis ) Mustafa YÜKSEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In todays global world, companies have to organize their activities so that they can make their customer satisfied. The quality of their products or services should be maintained via system approach and participation of all the employee from top to down. For this reason, Six Sigma can be described in two levels. At organizational level, all workers are responsible for their own process and its product or service. They must characterize these processes to achieve the total customer satisfaction and the Six Sigma performance level. At operational level, technical processes or non-technical processes are characterized by using of statistical techniques.IV In this thesis concepts and the techniques of Six Sigma have been described and then an application study at 3rd Air Supply and Maintenance Center Command was performed by using several statistical methods in order to improve a process. Science Code Key Words Page Number Adviser 605-02-02 Six Sigma, Process improvement, Process capability 80 Assoc.Prof.Fulya ALTIPARMAK