Uçak tasarımında aktif kontroller
Active controls in aircraft design
- Tez No: 133402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
UÇAK TASARIMINDA AKTİF KONTROLLER (Yüksek Lisans Tezi) Ümit İSKENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Uçak tasarımında aktif kontroller (UTAK) konularında yayımlanmış çok az yayın mevcuttur ve çok azı UTAK 'm ne olduğunu açıklar.UTAK uçağın serbest uçuşunda altı ana uçuş yön unsurunun tam olarak kullanılması, yapıdan manevra hareketinin geri beslemede kontrol sistemleri işlemlerinin kullanımı, pasif tasarım objeleri olmadığında özel ve belirgin tasarım objelerinin yerine getirilmesini ve uygulanmasını kapsar. UTAK kullanımı ile sağlanan en büyük fayda, altı UTAK fonksiyonlarından olan rahat statik bir denge, manevra yükü kontrolü, sürüş kontrolü, sallanma şekli kontrolü, esen rüzgarın yük kontrolü ve eskimenin azaltılması fonksiyonlarından birkaçının veya hepsinin uygun olarak kullanımıdır. Bu çalışmada, bir uçağın uçuş kabiliyetleri, uçakların çeşitli dönüş ve manevra kabiliyetleri, kalkışları, inişleri, avionikleri, seyrüsefer ieri ve tasarımı yapılarak projelendirilen, üzerinde çalışılan uçakların aktif kontrolleri, kontrol, kural ve kanunları ile mekanik çalışmalarındaki uyumları ve performansları irdelenmiştir. Bilim Kodu : 626.00.01 Anahtar Kelime : Uçak tasarımı, aktif kontroller Sayfa adedi : 223 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
ACTIVE CONTROLS IN AIRCRAFT DESIGN (MJSc. Thesis) Ümit İSKENDER December 2003 GAZI UNIVERSITY INSTTTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT There is now available a few published material relating to Active Control in Aircraft Design (ACAD), and there are few s atisfactory definitions of what ACAD is. It has been called an extension of conventional feedback of the capability of the complete six degrees of freedom of an aircraft, and considered to be“the use of motion feedback control systems, in the absence of passive design features, to achieve specific design objects”. The most beneficial effects of using ACADT will be secured by using any or all, of these six ACADT functions: relaxed static stability, maneuver load control, ride control, flutter mode control, gust load alleviation, and fatigue reduction. In this Master of Science (M.S) thesis, Flying Abilities, Turn, Takeoff and Landing, Avionics, Navigations and the airplane which has been designed and projected the active controls, control rules, flying laws, mechanical harmony and performance have been examined. Science Code : 626.00.01 Key Words : Aircraft Design, Active Control Page Number : 191 Adviser : Assistant Prof. Dr. Adnan SÖZEN