Uçak sistemleri üzerindeki elektromanyetik uyumluluk kavramı ve HF telsiz sistemine ait antenlerin elektromanyetik uyumluluk analizi
Electromagnetic compatibility concept on airborne systems and electromagnetic compatibility analysis of HF radio systems antennas
- Tez No: 133408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
UÇAK SİSTEMLERİ ÜZERİNDEKİ ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK KAVRAMI VE HF TELSİZ SİSTEMİNE AİT ANTENLERİN ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK ANALİZİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) M. Murat ATABEY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada, öncelikle elektromanyetik kirlilik ve ortam etkileri açıklanarak elektromanyetik uyumluluğun önemi vurgulanmış, elektromanyetik uyumluluk kavramı ve uçak sistemleri üzerindeki elektromanyetik uyumluluk analizleri konusunda bilgiler verilmiştir. Daha sonra, bir nakliye uçağı“High Frequency”(HF) telsiz sistemi için yeni anten tipi belirleme çalışmaları irdelenmiştir. Belirlenen yeni tip antenin eski tip antene göre performansının değerlendirilmesi, uçak aviyonik sistemleri üzerinde elektromanyetik açıdan olumsuz bir etki yaratıp yaratmadığı durumlarının ölçülmesi ve eski ile yeni anten tiplerinin RF spektrum analizör ile ölçülen sonuçlarının kıyaslanması amacıyla HP Basic dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Deneysel ölçüm sonuçları, uçak yer çalıştırma testleri ve gerçek uçuş şartlarında doğrulanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 917 Elektromanyetik, etkileşim, aviyonik, anten 204 Y.Doç.Dr.Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY CONCEPT ON AIRBORNE SYSTEMS AND ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY ANALYSIS OF HF RADIO SYSTEM'S ANTENNAS (M.Sc. Thesis) M. Murat ATABEY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In this thesis, first of all, electromagnetic pollution and environmental effects are explained, the importance of electromagnetic compatibility is emphasized and the information about the electromagnetic compatibility concept and the electromagnetic compatibility analysis on airborne systems are given. After that, the study of determination of a new antenna type for“High Frequency”(HF) radio system on a transportation aircraft is investigated. In order to compare and evaluate the performances of the old and the new type of HF antennas, and determine any possible adverse effects on aircraft avionics and compare the RF spectrum analyser results obtained from the old and the new antennas, a computer program in HP Basic language is devoloped. Experimental results are proven by aircraft ground power up tests and real flight conditions. Science Code : 917 Key Words : Electromagnetic, interference, avionics, antenna Page Number : 204 Adviser : Asst.Prof.Dr.Cem NAKİBO?LU