Çiğ ve pişmiş et örneklerinden Listeria türlerinin tanımlanması ve antibiyotik duyarlılığı
Identification of Listeria species from raw and cooked meat samples and their antibiotic sensitivities
- Tez No: 133407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÇIG VE PİŞMİŞ ET ÖRNEKLERİNDEN LISTERIA TÜRLERİNİN TANIMLANMASI VE ANTİBİYOTİK DUYARLILIĞI ( Yüksek Lisans Tezi ) Melek ÖNDER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, Ankara 'da bulunan değişik semtlerdeki kasap, market ve lokantalardan toplanan 87 'si çiğ ve 59 'u pişmiş olmak üzere toplam 146 adet et örneğinde Listeria türlerinin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla steril koşullar altında alınan örnekler kısa sürede laboratuvara getirilmiş ve aynı gün değerlendirilmiştir. Örneklerden Listeria türlerinin izolasyonu USDA/FSIS tarafından önerilen yönteme göre yapılmıştır. Araştırmada incelenen 87 çiğ et örneğinin 69 'unun (%79,31), 59 pişmiş et örneğinin de 10 'unun (%16,94) Listeria türleri ile kontamine olduğu bulunmuştur. Çiğ et örneğinden izole edilen 69 Listeria türünün 62 'si (%71,26) L.innocua, 6 'sı (%6,8) L.monocytogenes ve 1 'i de (%1,14) L.welshimeri olarak tanımlanmıştır. Pişmiş et örneğindeki 10 izolat'ın 6 'sı (%10,16) L.innocua, 3 'ü (%5,08) L.monocytogenes ve 1 'i de (%1,6) L.murrayi olarak teşhis edilmiştir. Çiğ kıyma örneklerinden izole edilen Listeria türlerinin 35'ini (%83,33) L.innocua, 2'sini (%4,76) L.monocytogenes ; çiğ tavuk etinde ise 15'ini (%57,69) L.innocua, 3'ünü11 (%11,53) L.monocytogenes oluşturmuştur. Çiğ parça etten izole edilen 14 izolat'ın 12'si (%63,15) L.innocua, 1'i (%5,26) L.monocytogenes ve diğer 1'si de (%5,26J L.welshimeri olarak adlandırılmıştır. Pişmiş et dönerden de 3'ü (%9,6) L.innocua, 2'si (%6,45; L.monocytogenes olmak üzere 5 Listeria türü teşhis edilirken, pişmiş tavuk dönerden 3'ü (%10,71) L.innocua, 1'i (%3,57) L.monocytogenes ve 1'i de (%3,57) L.murrayi olmak üzere 5 Listeria türü tanımlanmıştır. İncelenen çiğ ve pişmiş et örneklerinden izole edilen L.innocua türü diğer Listeria türlerine göre daha yüksek oranda izole edilmiştir. İzole edilen bu Listeria türlerinin Ampisilin, Kloramfenikol, Sefalothin, Siproflosaksin, Kanamisin, Streptomisin, Trimethoprin /sulfamethoksazole (SXT), Nalidiksik asit, Tetrasiklin ve Tobramisin antibiyotiklerine duyarlılıkları da incelenmiştir. Çiğ et örneklerinden izole edilen L.monocytogenes izolatlarının Sefalothin, Streptomisin, (SXT), Nalidiksik asit ve Tobramisin'e %100, Ampisilin'e %83,3 oranında dirençli olduğu tespit edilirken pişmiş etlerden izole edilen L.monocytogenes türlerinin Sefalothin, Nalidiksik asit ve Tobramisin'e %100, Streptomisin'e %66,6 oranında dirençli olduğu saptanmıştır. Çiğ ve pişmiş etlerden izole edilen bütün L.innocua izolatlarının ise Sefalothin, Streptomisin, Nalidiksik asit ve Tobramisin'e %100, Ampisilin'e ise %80-90 oranında dirençli olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, incelenen çiğ et örneklerinin %79,31'inin, pişmiş et örneklerinin ise %16,94'ünün Listeria türleri ile kontamine olduğu bulunmuştur. Özellikle bu etlerin çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmesi halinde gıda enfeksiyonları açısından potansiyel bir risk yaratabileceği düşünülmektedir. Bilim Kodu : 401.01.04 Anahtar Kelimeler : Çiğ et, Pişmiş et, Listeria türleri, antibiyotik direnci Sayfa adedi : 104 Tez yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Nihal YÜCEL
Özet (Çeviri)
Ill IDENTIFICATION OF LISTERIA SPECIES FROM RAW AND COOCKED MEAT SAMPLES AND THEIR ANTIBIOTIC SENSITIVITIES (M.Sc. Thesis) Melek ÖNDER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE^ OF SCIENCES AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, existance of Listeria species in total of 146 meat samples consisting of 87 raw and 59 cooked meat samples provided from butchers, markets and restaurants in Ankara was studied. For this aim, samples were brought to the labaratories and examined at the same day under sterilized conditions. Isolation of Listeria species from the samples was made by using methods proposed from the direction of USDA/FSIS. It was found that 69 (%79,31) of 87 raw meat samples and 10 (% 16,94) of 59 cooked meat samples were contaminated with Listeria species. Listeria species isolated from raw meat samples were identified as 62 of (%71,26) L.innocua, 6 of (%6,8) L.monocytogenes and 1 of (%1,14) L.welshimeri. Listeria species isolated from cooked meat samples were identified as 6 of (%10,16) L.innocua, 3 of (%5,08) L.monocytogenes and 1 of (%1,6) L.murrayi. Listeria species isolated from the minced meat samples were classified as 35 of (%88,33) L.innocua, 2 (%4,76/) of L.monocytogenes. Isolates from the raw chicken meat samples were identified as 15 of (%57,69) L.innocua, 3 of (%11,53) L.monocytogenes. Listeria species isolated from the raw pieced meat samples were identified as 12 of (%63,15) L.innocua 1 of (%5,26) L. monocytogenes and 1 of (%5,26) L.welshimeri. 3 of (%9,6) L.innocua, 2 of (%6,45) L.monocytogenes were isolated from theIV cooked chicken meat samples. From the cooked chicken meat samples 3 of (% 10,71) L.innocua, 1 of (%3,57) [-.monocytogenes and 1 of (%3,57) Lmurrayi were isolated. In the study, L.innocua was isolated more frequently than other Listeria species. It was tested if isolated Listeria species were sensitive to antibiotics, such as Chloramphenicol, Cephalothin, Ciprofloxacin, Kanamycin, Streptomicin, Trimethoprin /sulfamethoxazole (SXT), Nalidixic acid, Tetracycline and Tobramycin, or not. While %100 of L.monocytogenes isolates from raw meat samples were resistant to Cephalothin, Streptomycin, SXT, Nalidixic acid and Tobramycin; %83,3 of these isolates were resistant to Ampicillin. %100 of L.monocytogenes from cooked meat samples were resistant to Cephalothin, Nalidixic acid, Tobramycin and %66,6 of these isolates were resistant to Streptomicin. Also it was found that as all of L.innocua isolates from raw and cooked meats were resistant to Cephalothin, Streptomycin, Nalidixic acid and Tobramycin, %80-90 of these isolates resistant to Ampicillin. As a result, it was found that meat samples examined in our study were contaminated with Listeria species. Especially using up raw meat may cause foodborne infections. Science Code : 401.01.04 Key Words :Raw meat, cooked meat, Listeria species, antibiotic resistance Number of Page : 104 Director of Thesis : Assist. Prof. Dr. Nihal YÜCEL