Türkiye ile bazı Avrupa ülkelerindeki karayolu trafik güvenliği ve karşılaştırması
In Turkey and European countries compare with security of traffic road
  1. Tez No: 133412
  2. Yazar: FATİH DALKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
TÜRKİYE İLE BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ VE KARŞILAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih DALKIRAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışma da Avrupa ülkelerin den Hollanda, İngiltere ve Almanya' nın ; aynı zamanda Türkiye' nin karayolu trafik güvenliği incelenmiş olup, bir çok ülkenin karayolu trafik güvenliğini sağlarken önemli ve büyük ölçüde çalışmalar kaydettiği ortaya çıkmıştır. Dünya çapında meydana gelen kazalara baktığımızda her yıl 500.000 kişinin öldüğünü 15. milyon kişinin yaralandığını görmekteyiz.OECD ülkelerinde ise yılda 120.000 kişi ölmekte ve 5 milyon kişide yaralanmaktadır. 1995 yılında Avrupa'da ise 45.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiş olup 1.5 milyon kişide yaralanmıştır. Kaza nedenlerine bakıldığında hız,alkol ve emniyet kemerinin kullanılmaması kazayı artıran en etkili sebepler olarak görülmektedir.Türkiye'de karayolu trafik güvenliğinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için günün ihtiyaç ve koşullarına cevap verecek yasal düzenlemeler yapılmakta olup, konu ile ilgili bilimsel çalışmalara ağırlık verilmektedir. Bilim Kodu :626.11.01 Anahtar Kelimeler :KarayoIu Trafik Güvenliği, Kazalar Sayfa Adedi :137 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr.KurtuluşBoran
Özet (Çeviri)
11 IN TURKEY AND SOME EUROPAN COUNTRIES COMPARE WITH SECURITY OF TRAFFIC ROAD (M.Sc. Thesis) Fatih DALKIRAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study from europan countries where England, Germany And Netherlandsand also Turkey' s security of traffic road which are searched. Consequently There are important and enormous studying while they are supporting to security of traffic road. When we look at the traffic accidents about the generally world every year 500 000 people dead and 15 billion people are injured. But every year 120 000 people dead and 5 billion people are injured in OECD countries. Once we look at the reason of accident which speed, alcohol and not taking seat belt. All of them are more efficient to increasa to the reason of traffic accident.There are still going on for new laws Because of developing and improving security of traffic road in Turkey. At the same time scientific studies are going on at about this subject. Science Code : 626.11.01 Key Words : Security of Traffic Road, Accidents Page Number : 137 Adviser : Yrd.Doç.Dr.KurtuluşBoran