Güneş enerjili tabii sirkülasyonlu endirekt sıcak su hazırlama sistemlerinde kanatçık optimizasyonu
The Fin optimization in the natural circulation indirect hot water preparing systems by solar energy
- Tez No: 133411
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada güneş enerjili tabii sirkülasyonlu endirekt sıcak su hazırlama sistemlerinde kanatçık optimizasyonu yapılmıştır. Bu nedenle bütün özellikleri aynı olan, sadece ısı eşanjörü üzerinde kanatçık Sicilleri farklı olan endirekt dört ayrı sistemin performansları deneysel olarak incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda ısı eşanjörü üzerinde kanatçık olmayan sistemin verimi % 55, diğer sistemlerin verimleri ise 10 x 310 mm % 56, 20 x 310 mm % 58 ve 30 x 310 mm % 62 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre kanatçık kullanmanın uygunluğu saptanmıştır. 30 x 310 mm kanatçıklı sistemin diğer sistemlere göre daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi Güneş enerjisi, endirekt sistem, kanatçık, verim
Özet (Çeviri)
In this study the fin optimization has been done in the natural circulation indirect hot water preparing systems by solar energy. Due to the this reason the performance of four different indirect systems whole properties are the same only the fins dimensions are different on the heat exchanger were examined experimentally and compared. The results of comparing performance of the system that without fin on the heat exchanger is 55 %, the performance of other systems 10x3 10mm 56 %, 20x310 mm 58 % and 30x310 mm 62 % has been determined. According to these results the appropriateness using fin was obtained. It has been seen that the system that finned 30x310 mm has better performance than the other systems. Science Code Key Words Page Number Adviser Solar energy, indirect system, fin, performance