Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde Türkiye'de karayolu trafik mevzuatının incelenmesi
Examination of road traffic current laws of Turkey in the accesion proces of EU
  1. Tez No: 166001
  2. Yazar: KAHRAMAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
AVRUPA BİRLİĞİNE KATILIM SÜRECİNDE TÜRKİYE'DE KARAYOLU TRAFİK MEVZUATININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kahraman DİKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Ulaşım arzusu ve bunun neticesinde meydana gelen trafik günlük yaşantının en temel etkinliklerinden birisidir ve diğer bütün sektörler ile yakın ilişki içerisinde bulunmaktadır. Türkiye için yaşamsal nitelik taşıyan Avrupa Birliği (AB)'ne üyelik sürecinde ve karayolu trafiğinin Avrupa Birliği normlarına entegrasyonu kapsamında; AB ulaştırma politikaları, karayolu trafik güvenliğine uyum ve Avrupa Birliği ülkeleri ulaştırma ağı ile bütünleştirilmesi düşünülen Orta Asya bağlantıları, ilgili projeler ve anlaşmalar ile AB direktifleri konuları ön plana çıkmaktadır. Bu süreçte, Türkiye'nin jeopolitik yapısı ve sanayileşme hamleleri ve buna bağlı kentleşme hareketleri ile çevresel ve kültürel değerler göz önüne alınarak, ulaştırma ve karayolu trafik güvenliğine ilişkin politikalar ve planlar oluşturulması ve bu politika ve planların ivedilikle uygulamaya konulması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Avrupa Birliğine katılım sürecinde Türkiye'de karayolu trafiği incelenmiş, Avrupa Birliği ülkelerinden İngiltere ve Almanya ile bazı karşılaştırmalar yapılarak mevcut durum ve yapılması gerekenler ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : Trafik Planlaması ve Uygulaması Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Karayolu Trafiği, Ulaştırma Politikaları, Karayolu Trafik Güvenliği Sayfa Adedi : 151 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ebru Arıkan ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
IV EXAMiNATiON OF ROAD TRAFFIC CURRENT LAWS OF TURKEY IN THE ACCESION PROCES OF EU (M.Sc. Thesis) Kahraman DİKMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT The desire for transportation and the traffic which occurs as a result of this desire are one of the basic activities of the daily life and, in close contact with all other sectors. In the EU accesion proces which carries a vital importance for Turkey and in the contacts of hormonization of the EU road traffic at the EU norms, the issues of transportation politics, central Asian connections which are tought to be joined with transportation network of the EU countries and hormonization of the road safety related projects and agreements, EU directives take prioritiy. In this proces it becomes necessary to develop politics ands plans related to trasportation and road traffic safety and to implement these politics and plans rapidly by taking Turkey's jeopolitic situation and effords of becoming industrial, the urbanization movements based on this and, environmental and culturel assets into account in this Thesis study, the road traffic of Turkey in the EU accesion process was examined and by makig some comparisions with EU countries of England and Germany The present situation and what must be done were studied. Science Code : Planning and Practice of The Traffic. Keywords : EU, Road Safety, Transportation Politics, Road Traffic Safety. Page Number : 151 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Ebru Arıkan ÖZTÜRK