Paramanyetik merkezlere sahip bazı katı maddelerin elektron spin rezonans (ESR) yöntemi ile incelenmesi
The Investigation of some solid substances having paramagnetic centers through electron spin resonance
- Tez No: 133451
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
PARAMANYETİK MERKEZLERE SAHİP BAZI KATI MADDELERİN ELEKTRON SPİN REZONANS (ESR) YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Sedat KENT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada mCo-y ışınları ile ışınlanan bazı kimyasal maddelerden oluşan serbest radikaller Elektron Spin Rezonans yöntemi ile incelendi. Gama ışınlarına tutulan Na - Acetyl- L Histidine Monohydrate (CıaHnN30. H20), 8-Hydroxquinoline (C9H7NO) ve 3-Methylflavone 8-Carboxylic Acid (Ci7H,204) tek kristalleri ve tozları 100-400 K sıcaklığı aralığında incelendi. 0-180° açıları arasında ESR spektrumları alındı. Spektrumların sıcaklıktan bağımsız olduğu bulundu. Na - Acetyl- L Histidine Monohydrate tek kristallerinde bQCo-y ışınlarının oluşturduğu paramanyetik merkezlerin R1 - NH (er elektron radikali ), R2 - NCH ( 7r elektron radikali ) ve C2H2CH2 radikalleri olduğu görüldü. Radikallerin spektroskopik yarılma faktörü ve aşırı ince yapı etkileşim sabitlerinin sırasıyla Rl - NH radikali için ortalama bir gjZ= 2,0045 ile aN= 10 G, aH=13Q G; R2 -NCH radikali için ortalama bir giz= 2,0042 ile a v=10 G, aH = 90 G; C2H2CH2 radikali için giz= 2,0047 a" = 30 G, aH/> = 10 G ile hemen hemen izotropik etkileşme gösterdiği bulundu. 8-Hydroxquinoline tek kristalleri 60Co-y ışınlarına tutulduğunda ise NC3H3OH radikalinin oluştuğu gözlendi. Spektrumlar üzerinde yapılan ölçümlerde bu radikalin spektroskopik yarılma faktörünün anizotropik ve giz=2,005179 olduğu tespit edildi, g tensörlerinin esas değerleri ve bunların doğrultu kosinüsleri verildi.8-Hydroxquinoline tek kristallerinden oluşan NC3H3OH radikali için aşırı ince yapı etkileşim tensörünün AiZ=60,39 G değeri ile anizotropik etkileşme gösterdiği gözlendi. Elde edilen anizotropik özellik gösteren NC3H3OH radikalinin aşırı ince yapı etkileşim tensörleri en küçük kareler yöntemiyle elde edildi. Bu değerler teorik ve deneysel olarak karşılaştırıldı. Bunlara ait doğrultu kosinüsleri bilgisayar programı yardımıyla hesaplandı. Ayrıca deneysel olarak gözlenen spektrumların simülasyon programı yardımı ile spektrumları elde edildi. Bu radikallere ait spin yoğunlukları Mc Connell eşitliği kullanılarak hesaplandı. 3-Methylflavone 8-Carboxylic Acid (CpHnO^'in tek kristallerinde mCo-y ışınlarının oluşturduğu paramanyetik merkezlerin AR-CCH3 a elektron radikali olduğu bulundu. AR-CCH3 radikali için ortalama bir spektroskopik yarılma faktörü gjz=2,0113 ve aşırı ince yapı etkileşim sabiti acHy =6-8 G ile hemen hemen izotropik olduğu bulundu. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : ESR, EPR, serbest radikal, spektroskopik yarılma faktörü, aşırı ince yapı etkileşim sabiti, spin yoğunluğu Sayfa Adedi. : 76 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN
Özet (Çeviri)
Ill THE INVESTIGATION OF SOME SOLID SUBSTANCES HAVING PARAMAGNETIC CENTERS THROUGH ELECTRON SPIN RESONANCE METHOD (Ph.D Thesis) Sedat KENT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE August 2003 ABSTRACT In this thesis free radicals consisting of some 60Co-y irradiated chemical compounds were investigated by Electron Spin Resonance technique. Single crystals and powders of N“ -Acetyl -L Histidine Monohydrate (ClsHnN303 ¦ H20), 8-HydroxquinoIine (C9H7NO) and 3-MethyIflavone 8-Carboxylic Acid (C17H12O4) irradiated by 60Co - y were taken ESR spectrum between 100-400 K, 0-180° angles.. The spectra were found to be temperature independent. The radiation damage centres are attributed to i?, - NH (a electron radical), R2-NCH{ ;r electron radical ) and C2H2CH2 for 60Co~y irradiated single crystals of N0- Acetyl- L Histidine Monohydrate. The spectroscopic splitting factor and coupling constants were found to be almost isotropic with an average g= 2,0045, aN= 10 G, a”=130 G fori?, -NH and g=2,0042, aN=l0G, aH=90G for R2 - NCH, g= 2,0047, a“ = 30 G, a^ =10 G for C2H2CH2. It was observed that the paramagnetic centre which radiation formed for 8-Hydroxquinoline had the features of free radicals NC3H3OH. For the NC3H3OH radical, spectroscopic splitting factor was observed to be isotropic and g=2,005179 value was calculated. For the NC3H3OH radical ofIV 8-Hydroxquinoline average of hyperfine coupling constant were found to be anisotropic and A=60,39 G”value was calculated. The hyperfine interaction tensors of NC3H3OH radical having anisotropic features were obtained by a method of the least squares. These values were compared theoretically and experimentally, and their graphics were drawn. The direction cosines belonging to them were calculated with the aid of a computer. Besides, the spectra observed experimentally were tested through a simulation programme. The spin densities of these radicals were calculated by Mc. Connell equation. The radiation damage centres are attributed to R - CCH3 ( a electron radical) for mCo-y irradiated single crystals of 3-Methylflavone 8-CarboxyIic Acid The spectroscopic splitting factor and coupling constants were found to be almost isotropic with an average giZ= 2,0113, aCH =6-8 G. Science Code Key Words Page Number Adviser :205 : ESR, EPR, free radical, spectroscopic splitting factor, hyperfine coupling constant, spin density :76 : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN