Yapı üretiminde kalite yönetimi değerlendirme modeli: Otel yapısı kullanım süreci örneklemesi
The Evaluation of the production and occupancy processes from the aspect of quality management for hotel buildings
  1. Tez No: 133449
  2. Yazar: FULYA ÖZMEN AYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
YAPI ÜRETİMİNDE KALİTE YÖNETİMİ DEĞERLENDİRME MODELİ : OTEL YAPISI KULLANIM SÜRECİ ÖRNEKLEMESİ (Doktora Tezi) FULYA AYBAR OZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Çalışma kapsamında, üretim süreci kalitesinin kullanım aşamasına yansıması, yapı kusur ve hatalarının nedensellikleri ele alınarak sorgulanmıştır. Bu amaçla, kalite yönetimi çerçevesinde geliştirilen bir analiz modeli ile ürün ve sürece ait kalite bileşenlerinin karşılıklı etkileşim ve ilişkileri irdelenmiştir. Söz konusu bileşenler; yapı üretim süreci alt evreleri ve karar alanları, bina tipolojisi kapsamında mekansal gereksinimler, yapı elemanları ve bileşenleri, mekansal özellikler doğrultusunda, performans gereklilikleri kalite değerleri olarak belirlenmiştir. Oluşturulan analiz modelinin sınanması amacıyla, kullanım süreci değerlendirmesinin (KSD) gösterici KSD çalışmaları yoluyla kullanıma geçmiş bir otel yapısı, yapı kusur ve hataları bağlamında değerlendirilmiştir. Ürüne yönelik olarak gerçekleştirilen söz konusu değerlendirme ile sonuç-sebep-süreç konumu ilişkileri kurgulanarak, oluşturulan analiz modelinin işlerliği kanıtlanmıştır. Tanımlanan süreçle, yapı üretiminde kalite sorunlarının engellenmesine yönelik ileri ve geri beslemeli bir analiz ve değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 810 Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, Yapı Üretimi, Otel Yapıları Sayfa Adedi : 177 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tanju Gültekin
Özet (Çeviri)
11 THE EVALUATION OF THE PRODUCTION (PLANNING, DESIGN, CONSTRUCTION) AND OCCUPANCY PROCESSES FROM THE ASPECT OF THE QUALITY MANAGEMENT FOR HOTEL BUILDINGS (Ph.D. Thesis ) FULYA AYB AR ÖZMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT The aim of this study is, to find the causes of building failures and faults in the case of reflection of production (planning, design, construction) process quality on the occupancy process. With this purpose, by means of a quality management analysis model, mutual interaction and relation of components of quality, concerning product and process have been examined. This components have been determined as; sub-phase, decision areas related to the building production process; space requirements depending on building typologies and their decision areas; the quality value, performance requirements based on the space characteristics. An occupied hotel building has been evaluated within the scope of building failures and faults. The validity of the analyse model has been proved usin the relations between the consequence-cause-process position by means of estiomation which has been realised towards the product. With the aforementioned process which aimed to prevent building's failures and faults., feed-back and feed-forward analyse and evaluation model has been constituted, Science code : 810 Keywords : Quality, Total Quality Management, Building Production, Hotel Buildings Page Numbers : 177 The Advisor : Assoc. Prof. Dr. Tanju Gültekin