Bazı eser elementlerin ambersorb 572 ile zenginleştirme şartlarının araştırılması ve alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntemle tayini
Determination of trace elements by flame atomic absorption spectrometry after preconcentration with ambersorb 572 resin
  1. Tez No: 133455
  2. Yazar: ERDAL KENDÜZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
BAZI ESER ELEMENTLERİN AMBERSORB 572 İLE ZENGİNLEŞTİRME ŞARTLARININ ARAŞTIRILMASI VE ALEVLİ ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRİK YÖNTEMLE TAYİNİ (Doktora Tezi) Erdal KENDÜZLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada, her biri ayrı ayrı çözelti ortamında bulunan Fe(III), Mn(II), Zn(II), Cu(II) ve Cd(II) iyonları, Ambersorb 572 reçinesi içeren bir kolon kullanılarak zenginleştirildi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem ile tayin edildi. Zenginleştirme şartlarının en uygun hale getirilmesi için, kompleksleştirici reaktif, pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi ve hacmi, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı gibi faktörlerin çalışılan elementlerin geri kazanma verimine etkileri araştırıldı. Deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda Fe(UI), Mn(II), Zn(II), Cu(H) ve Cd(II) iyonlarının geri kazanma verimleri sırasıyla % 99±3, % 98±3, % 99±3, % 100±2 ve % 99±2 olarak bulundu. Fe(III), Mn(II), Zn(II), Cu(II) ve Cd(II)'nin gözlenebilme sınırları sırasıyla 2,5, 0,68, 0,24, 039 ve 0,32 ug/L olarak bulundu. Zenginleştirme yönteminin gerçek örneklere uygulanabilirliğini göstermek amacıyla girişim oluşturabilecek bazı elementlerin geri kazanma verimine etkisi de çalışıldı. Önerilen yöntem, Ankara çeşme suyu, Kızılırmak nehir suyu, Kırşehir termal suyu, çay ve alüminyum folyo örneklerinde çalışılan elementlerin tayini için kullanıldı. Yöntemin doğruluğu standart referans maddeler analiz edilerek kontrol edildi. Sonuçların sertifikalı değerler ile iyi bir uyum gösterdiği gözlendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.03.01 Eser element, zenginleştirme, Ambersorb 572, alevli AAS 142 Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION OF SOME TRACE ELEMENTS BY FLAME ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY AFTER PRECONCENTRATION WITH AMBERSORB 572 RESIN (Ph. D. Thesis) Erdal KENDÜZLER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this work, Fe(III), Mn(H), Zn(n), Cu(H) and Cd(II) ions in a solution have been preconcentrated separately by using a column containing Ambersorb 572 resin and determined by flame atomic absorption spectrometry. In order to optimize the preconcentration conditions, effect of the factors such as complexing agent, pH, type, concentration and volume of the elution solution, the flow rate and the volume of sample solution on the recoveries of the studied elements have been investigated. At optimum conditions determined experimentally, the recoveries of Fe(III), MnOI), Zn(H), Cu(H) and Cd(n) were found as to be 99±3, 98±3, 99±3, 100±2 and 99±2 %, respectively. The limits of detection of Fe(HI), Mn(H), Zn(H), Cu(H) and Cd(II) were found as to be 2,5, 0,68, 0,24, 0,39 and 0,32 ug/L, respectively. In order to investigate the applicability of the method to real samples, the effect of some matrix elements on the recovery have also been studied. The proposed method has been applied for the determination of studied elements in Ankara tap water, Kızılırmak river water, Kırşehir thermal water, tea and aluminium foil samples. The accuracy of the method is tested by analysing standard refrence meterials. Results demonstrated good agreement with the certified values. Science Code Key Words Page Number Advisor 405.03.01 Trace element, preconcentration, Ambersorb 572, flame AAS 142 Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER