Bazı 2-sübstitüe-1h-benzimidazol türevlerinin d8-10 metal iyonları ile verdiği koordinasyon bileşiklerinin incelenmesi
Investigation of coordination compounds of some 2-substituted-1 H-benzimidazole derivatives with d8-10 metal ions
- Tez No: 66247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
V ÖZ Bazı 2-Sübstitüe-lH-benzimidazoI Türevlerinin d8"10 Metal İyonları ile Verdiği Koordinasyon Bileşiklerinin İncelenmesi Biyolojik açıdan önemli olan benzimidazol bileşiklerinden 2-sübstitüe sınıfından 9 türev literatüre göre sentezlendi. Bunlar 2 grupta incelendi : A) 2-(2-hidroksifenil)-lH-benzimidazol (HFB), 2-(2-piridil)-IH-benzimidazol (2PB), 2-(6-metil-2-piridil)-lH-benzimidazol (MPB), 2- (3-piridil)-lH-benzimidazol (3PB); B) 2,2'-(l,2-etandiil)-bis-lH-benzimidazol (EBB), 2,2'- (l,2-etendiil)-bis-lH-benzimidazol (VBB), 2,2'-(l,3-propandiil)-bis-lH-benzimidazol (PBB), 2,2'-(l,2-dihidroksietan-l,2-diil)-bis-lH-benzimidazol (DEBB), 2,2'-( 1,2,3, 4-tetrahidroksi- butan-l,4-diil)-bis-lH-benzimidazol(DEBB). Bu bileşiklerin CuCl2, Cu(CH3COO)2, Cu(C104)2. PdCl2, Pd(N03)2, ZnCl2, ZnS04, AgNOj ve NiCl2 ile oluşturdukları koordinasyon bileşikleri izole edildi, bazı fiziksel özellikleri (erime noktası, çözünürlük, hidrojen köprüleri) tespit edildi, infrared, 'H-NMR, UV-görünür spektroskopi, elementel analiz ve atomik absorpsiyon ile bileşimleri tespit edilip kimyasal yapılan hakkında önerilerde bulunuldu. Tüm bileşiklerin S. aureus, S. epidermidis, Ps. aeruginosa, S. typhi, Sh. fluxnery and C. al bicans'a. karşı biyolojik aktiviteleri test edildi. HFB, 2PB, MPB, 3PB'nin özellikle Cu(II) ve Ag(I) komplekslerinin antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Investigation of Coordination Compounds of Some 2-Substituted-lH- benzimidazole Derivatives with d8"10 Metal Ions Benzimidazoles are an important class of chemicals in biological systems. Nine derivatives of 2-substituted-lH-benzimidazoles were synthesized. These compounds were investigated in two groups. First group was consisting of 2-(2-hidroxyphenyl)-lH- benzimidazole (HFB), 2-(2-pyridyl)-lH-benzimidazole (2PB), 2-(6-methyl-2-pyridyl)-lH- benzimidazole (MPB), 2-(3-pyridyl)-lH-benzimidazole (3PB); and the second group being consisting of 2,2'-(l,2-ethandiyl)-bis-lH-benzimidazole (EBB), 2,2'-(l,2-ethendiyl)-bis-lH- benzimidazole (VBB), 2,2'-(l,3-propandiyl)-bis-lH-benzimidazole (PBB), 2,2'-(l,2- dihydroxyethan- 1,2-diyl)-bis- 1 H-benzimidazole (DEBB ). 2.2 '-( 1,2,3,4-tetrahydroxybutan- 1,4- diyl)-bis-lH-benzimidazole (THBB). Metal complexes of these benzimidazole derivatives with CuCl2, Cu(CH?COO)2, Cu(C104)2, PdCl2, Pd(N03)2, ZnCl2, ZnS04, AgN03 and NiCl2 were isolated. Some physical characteristics of ligands and metal complexes (melting points, solubility in various solvents, colour, hydrogen bondings) were determined. Compositions of metal complexes were found by infrared, ^-NMR, UV-visible spectroscopy, elemental analysis, atomic absorption spectroscopy, and, based upon these findings, chemical structures for metal complexes were suggested. Biological activity of all the compounds were tested against S. aureus, S. epidermidis, Ps. aeruginosa, S. typhi, Sh. fluxnery and C. albicans. It was observed that Cu(II) and Ag(I) complexes of HFB, 2PB, MPB, 3PB have considerable antibacterial and antifungal activity.