Mn(II), Co(II), Fe(III), Cr(III) iyonlarının mikroorganizma tutturulmuş amberlite XAD-4 kullanılarak katı faz özütleme tekniği ile zenginleştirme şartlarının araştırılması ve atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayini
Investigation of the preconcentration conditions of Mn(II), Co(II), Fe(III) and Cr(III) ions with solid phase extraction by using microorganisms immobilized on amberlite XAD-4 and their determinations by flame atomic absorption spectrometry
- Tez No: 133470
- Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, mikroorganizma tutturulmuş Amberlit XAD-4 polimerinde, Mn(Il), Co(II), Fe(III) ve Cr(IH) iyonlarının katı faz özütleme yöntemi ile zenginleştirme şartları araştırıldı. Bazı sonuçlar mikroorganizma tutturulmamış Amberlit XAD-4 ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Mikroorganizma olarak Saceharomyces carlsbargensis, Escherichia coli ve Agrobacterium tumefaciens denendi. Elementlerin tayinleri alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntemle yapıldı. Çalışılan iyonların geri kazanma verimine pH'nın, kat-faz miktarının, geri alma çözeltisinin hacmi ve cinsinin, örnek çözeltisi akış hızının ve çözelti hacminin etkisi incelendi. Belirlenen en uygun deneysel şartlarda Mn(II), Co(II), Fe(III) ve Cr(HI) iyonlarının geri kazanma verimi % 95 güven seviyesi ile sırasıyla, Saccharomyces carlsbargensis tutturulmuş Amberlit XAD-4 ile %98±3, %100±2, %99±2 ve %98±2 olarak, Escherichia coli tutturulmuş Amberlit XAD-4 ile %98±2, %99±3, %99±2 ve %98±3 olarak, Agrobacterium tumefaciens tutturulmuş Amberlit XAD-4 ile %9S±3, %99±2, %99±3 ve %98±3 olarak bulundu. Yöntemin kesinliği, çalışılan iyonlar için gözlenebilme sınırı ve standart referans maddeler kullanılarak yöntemin doğruluğu belirlendi. Geliştirilen yöntem su örneklerinde, alüminyum folyoda ve bebek mamasında çalışılan elementlerin tayinine uygulandı. Gerçek örnekler için bağıl standart sapma ve bağıl hata değerleri sırasıyla yaklaşık olarak %10 ve %7 olarak bulundu. Anahtar Kelimeler : Zenginleştirme, Amberlit XAD-4, Saccharomyces carlsbargersis, Escherichia coli, Agrobacterium tumefaciens, alevli AAS
Özet (Çeviri)
In this study, preconcentration conditions of Mn(H), Co(II), Fe(ni) and Cr(III) ions for microorganisms immobilized on Amberlite XAD-4 polymer by solid phase extraction method were investigated. Some of the results were compared with the results obtained for Amberlite XAD-4 without any immobilized microorganisms. Saccharomyces carlsbargensis, Escherichia coli and Agrobacterium tumefaciens were studied as microorganisms. The determination of the elements were carried out by flame atomic absorbtion spectrometry. The effect of pH, amount of solid phase, volume and type of eluent, flow rate and volume of sample solution on the recocery of the studied ions were investigated. The recoveries Mn(Il), Co(II), Fe(m) and Cr(m) ions were found as 98±3%, 100±2%, 99±2% and 98±2%, respectively for Saccharomyces carlsbargensis immobilized on Amberlite XAD-4, 98±2%, 99±3%, 99±2% and 9&fc3% for Escherichia coli immobilized on Amberlite XAD-4, %98±3, %99±2, %99±3 ve %98±3 for Agrobacterium tumefaciens immobilized on Amberlite XAD-4, under the optimum conditions determined. The accurracy of the method by using standard reference materials, precision of the method and limit of dedection for the studied ions were determined. The proposed method was applied to water samples, aluminium foils and infant food for the determination of the analytes. Relative standard deviation and relative error were found as about 10% and 7%, respectively for real samples. Keywords : Preconcentration, Amberlite XAD-4, Saccharomyces carlsbargensis, Escherichia coli, Agrobacterium tumefaciens, flame AAS