Türkiye'de yonga levha ve lif levha endüstrisinin yapısı ve sorunları
The structure and problems of particle board and fiber board industry in Turkey
- Tez No: 133493
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
TÜRKİYE'DE YONGALEVHA VE ÜFLEVHA ENDÜSTRİSİNİN YAPISI VE SORUNLARI (Doktora Tezi) M. Hakan AKYILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki yongalevha ve liflevha endüstrisinde faaliyet gösteren işyerlerinin sayısı, üretim kapasitesi, kapasite kullanım oranı, üretim, dış ticaret, istihdam, yatırım değerleri belirlenerek her iki sektör için ayrı incelenmiştir. Sektörün sorunları irdelenerek çözümler önerilmiştir. Yongalevha ticari sınıflamada 4410, liflevha 4411 GTİP numarası ile tanımlanmakta ve 12 haneli açılımla detaylandırılmaktadır. Sektörde 36 özel kuruluş mevcut olup, devlet kuruluşu yoktur. Yongalevha sektöründe 23, liflevha sektöründe de 10 kuruluş faaliyetine devam etmektedir. Üretim teknolojileri bakımından önemli sayılabilecek eksikleri olmamakla birlikte hammadde ve kalifiye personel bakımlarından sorunları vardır. Kapasite kullanım oranları yüksektir. Yongalevha sektöründe üretim miktarları ile üretim maliyetleri farklı yönlerde gelişirken, liflevha sektöründe aynı yönlü ilişkiler mevcuttur. Yongalevha dış ticaret dengesi genellikle artı değer gösterirken, liflevhada sürekli eksi değer göstermektedir. Uzmanlaşma katsayıları yüksek olmakla beraber dış rekabete açık olmadıkları tespit edilmiştir. Üretim maliyetlerinin döviz bazında düşmesi nedeniyle dış pazarda rekabet gücü artmış, dolayısıyla ihracat canlanmıştır. Ürün özelliklerinin kullanıcılar tarafından yeterince bilinmemesi sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bilim Kodu :711 Anahtar Kelimeler : Yongalevha, Liflevha, Üretim, Dış ticaret, Sorunlar Sayfa Adedi : 146 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın ÖRS
Özet (Çeviri)
THE STRUCTURE AND PROBLEMS OF PARTICLEBOARD AND FIBERBOARD INDUSTRIES IN TURKEY (Ph.D. Thesis) M. Hakan AKYILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, number of establishment, production capacity, rates of capacity utilization, production, foreign trade, employment, investment conditions of the particleboard and fiberboard industries in Turkey have been determined and examined separately. After evaluating the problems of the sector, some solutions have been suggested. Particleboard and fiberboard are defined with customs reference number 4410 and 4411 in trade classification and detailed until 12 numbers. There are only 36 private companies in the sector. 23 companies have produced particleboard and 10 companies have produced fiberboard. No deficiencies as to production technology have been observed. Some deficiencies as to raw material and qualified employment have been determined. Rates of capacity utilization are high. While production volume and value of particleboard have developed to be different direction, one of fiberboard has existed similar direction relationship. While foreign trade balance of particleboard has displayed generally positive value, one of fiberboard has displayed continuous negative value. Although specialization coefficient is high, the sector has been determined to be not open foreign competition. The competition power is increased in foreign markets because of decreasing production cost related to increasing foreign currency and resulted to the activating export. Problems have been determined resulting from sufficiently unknowing product characteristics of users. Science Code : 71 1 Key Words : Particleboard, Fiberboard, Production, Foreign trade, Problems Page Number : 146 Adviser : Prof. Dr. Yalçın ÖRS