Kozanlı Gökgöl alglerinin kalitatif ve kantitatif olarak incelenmesi
The Qualitative and quantitative research of the algae of Kozanlı-Gökgöl
  1. Tez No: 133492
  2. Yazar: U. ABEL UDOH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
KOZANLI-GÖKGÖL ALGLERİNİN KALİTATİF VE KANTİTATİF OLARAK İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Abel U. Udoh GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Kozanlı-Gökgöl algleri Nisan 1999 ve Kasım 2000 tarihleri arasında belirlenen üç istasyonda ve farklı habitatlardan (plankton, epipelon, epifiton ve epiliton) aylık periyotlarda alınan örnekler üzerinde araştırılmıştır. Bu çalışmanın temeli, organizmaların tür kompozisyonları ve yoğunluklarındaki mevsimsel değişimi şeklindedir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre 278 tür teşhis edilmiştir. Tür çeşitliliği ve yoğunluğu açısından Bacillariophyta grubu üyeleri dominantın Türlerin dağılımı ve gelişimi üzerine ışık ve sıcaklığın yansıra, besin tuzlarının (özellikle azot ve fosfor) rolü büyüktür. Organizma yoğunlukları en çok yaz ve sonbahar aylarında kaydedilmiştir. Genel olarak, göl alkali olup, ötrofik karakterlerdedir. Bilim Kodu : 4010502 Anahtar Kelimeler : Kozanlı-Gökgöl, Kulu, Alg, Kalitatif, Kantitatif, Lake Sayfa sayısı : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kazım YILDIZ
Özet (Çeviri)
11 THE QUALITATIVE AND QUANTATIVE RESEARCH OF THE ALGAE OF KOZANLI-GÖKGÖL (Ph. D. Dissertation) Abel U. Udoh GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2003 ABSTRACT The algae of Kozanlı-Gökgöl (Lake) taken at three stations from four different habitats (plankton, epipelon, epiphyton and epilithon) between April 1999 and November 2000 were investigated. This study focused on the species composition, abundance and their seasonal variations. A total of 278 taxa were identified. In terms of species variations and density, the group of Bacillariophyta was dominant. In addition to light and temperature, nutrients (especially nitrogen and phosphorous) had great roles on the growth and distribution of the species. The highest density of organizms was recorded in the months of summer and autumn. Generally, the lake is alkaline and has eutrophic characteristics. Science Code : 4010502 Key Words :Kozanlı-Gökgöl, Kulu, Alg, Kal i ta t if, Kantitatif, Lake. Number of Pages : 123 Dissertation Supervisor : Prof. Dr. Kazım YILDIZ