Taşköprü Fidanlığı'ndaki bazı karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb. ) Halmboe) orijinlerinin fidan morfolojileri
Seedling morphologies of some Anatolian black pine (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb. ) Halmboe) origins at Taşköprü Forest Nursery
- Tez No: 133497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
TAŞKÖPRÜ ORMAN FIDANLIĞINDAKI BAZI KARAÇAM ( Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe ) ORİJİNLERİNİN FİDAN MORFOLOJİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Birsel AVANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada Taşköprü Orman Fidanlığı'nda üretilen 2+0 yaşlı karaçam fidanları kullanılmıştır. Çalışmada; a) 4 farklı orijinden aynı fidanlıkta yetiştirilen karaçam fidanları arasında morfolojik özellikler yönünden fark olup olmadığı b) Üretilen fidanların standardının TSE standartlarına uygunluğu c) Fidan boyu, kök boğazı çapı, fidan boyu-kök boğazı çapı ve katillik (gövde kuru ağırlığı/kök kuru ağırlığı) gibi parametreler yardımıyla kalite sınıflarının oluşturulması d) Ayırma analizi ile yapılan kalite sınıflamalarının denetlenmesi e) Her orijin için kalite sınıflarına göre fidanların dağılımı gibi hususlar araştırılmıştır. Fidanlıkta yetiştirilen fidanların genel ortalama boyu 14,4 cm, kök boğazı çapı 2,5 mm, katillik değeri ise 5 olarak tespit edilmiştir. Fidanların TSE ve yeni oluşturulan kalite sınıflarına oransal dağılımı dikkate alındığında, fidan boyu ve fidan boyu-kök boğazı çapı karakterleri kalite sınıflarına göre Boyabat orijinli fidanların diğer orijinlerin fidanlarından daha kaliteli oldukları anlaşılmıştır. Ancak bu fidanlıkta tüm orijin fidanları için kök boğazı çapı, katillik, gürbüzlük indisi, kök yüzdesi ve kalite indeksi parametreleri idealden uzak parametrelerdir. Bilim Kodu : 502.01.02 Anahtar Kelimeler : Fidan, Morfolojik özellik, Karaçam, Kalite sınıflaması Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sezgin AYAN
Özet (Çeviri)
SEEDLING MORPHOLOGIES OF SOME ANATOLIAN BLACK PINE (Pinus nigra Arnold, suhsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) ORIGINS AT TAŞKÖPRÜ FOREST NURSERY (M. Sc. Thesis) Birsel AVANO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study, 2+0 aged Anatolian pine seedlings, which had been produced at Taşköprü Forest Nursery were used. In this study; a) Whether or not to be a difference in point of morphological characteristics among the seedlings which were grown from 4 different origins at the same nursery b) The appropriation of the produced seedlings to the standarts of Turkish Standarts Institute (TSE) c) To form of quality class by using the measured parameters such as seedling height, root collar diameter, seedling height-root collar diameter, stem dry weight/root dry weight quality classification d) To control of the sensitiveness of the quality classes with the discriminate analysis e) The distrubition of the origins and the seedlings to the quality classes, were investigated. The general mean values of the seedling height, root collar diameter and stem dry weight/root dry weight ratio were 14,4 cm, 2,5 mm and 5 relatively. When the relative distrubition of the seedlings to the TSE and new formed quality classes is taken into the consideration, It was understood that the origin of Boyabat is more quality than the other origins, as to the quality classes of the seedling height and seedling height-root collar diameter. But, the root collar diameter, stem dry weight/root dry weight ratio, seedling height/root collar diameter ratio, root percentage and quality index parameters of all origins were far from perfect values for this nursery. Science Code : 502.01.02 Key Words : Seedling, Morphologic character, Anatolian black pine, Quality classification Page Number : 76 Adviser : Asist. Prof. Sezgin AYAN