Methidothion insektisitinin Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde mitoz bölünme ve kromozomlara etkisi
Effects of insecticide Methidothion on mitosis and chromosomes in root tips cells of Allium cepa L.
  1. Tez No: 133496
  2. Yazar: NESRİN DURDU HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
METHİDATHİON İNSEKTİSİTİNİN ALLIUM CEPA L. KÖK UCU HÜCRELERİNDE MİTOZ BÖLÜNME VE KROMOZOMLARA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nesrin Durdu HELVACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Methidathion insektisitinin Allium cepa kök ucu hücrelerinde mitoz bölünme ve kromozomlar üzerine olan etkileri incelenmiştir. Büyüme inhibisyon testi kullanılarak bu insektisitin LD50 dozunun 30 ppm olduğu belirlendikten sonra, 0.0, 7.5, 15, 30 ve 45 ppm'lik dozları 12, 24 ve 48 saat süre ile Allium cepa kök uçlarına uygulanmıştır. Mitotik indeks ve mitotik faz frekansları her bir doz ve süre için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Methidathion' un bütün doz ve uygulama süreleri mitotik indeksi kontrole göre önemli düzeyde azaltmıştır. Methidathion' un kullanılan konsantrasyonları ve uygulama süreleri arttıkça toplam mitotik anormalliklerin arttığı gözlenmiştir. En fazla gözlenen anormallikler; yapışıklık, C-mitoz ve pro-metafaz'dır. Buna ilave olarak köprü, fragment, kalgm kromozom ve multipolarlığa rastlanmıştır. Ayrıca bu insektisit, ön işlem uygulanan kök uçlarının metafaz hücrelerinde kromozom kırıkları, fragmentler, poliploidi ve kromatit kırığı gibi kromozomal anormalliklere neden olmuştur. Bilim Kodu : 401.01.03 Anahtar Kelimeler : insektisit, mitoz bölünme, mitotik anormallikler, kromozomal anormallikler Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Fatma ÜNAL
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF INSECTICIDE METHIDATHION ON MITOSIS AND CHROMOSOMES IN ROOT TIPS CELLS OF ALLIUM CEPA L. (M. Sc. Thesis) Nesrin Durdu HELVACI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT The effects of methidathion, an insecticide on mitosis and choromosomes in root tips of Allium cepa were investigated. LD50 value of this insecticide was determinated as 30 ppm using root growth inhibition test and then the roots of Allium cepa were treated with 0.0, 7.5, 15, 30 and 45 ppm concentreations for 12, 24 and 48 hours. Mitotic index and mitotic phase frequencies were calculated for each concentration and treatment period. Methidathion significantly reduced the mitotic index in all concentrations and treatment times, as compared to control. The total percentage of mitotic abnormalities increased with increasing of concentrations and treatment times. The most common types of abnormality are stickiness, c-mitosis and pro-methaphase. In addition, bridge, fragment, lagging chromosome and multipolarity were found. This insecticide has also induced chromosome breaks, fragments, poliploidy and chromatid breaks at metaphase in pretraeated root tip cells. Science Code : 401.01.03 KeyWords : insecticide, mitosis, mitotic abnormalities, chromosomal aberrations Page Number : 60 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Fatma ÜNAL