Tedarik zinciri yönetimi ve bilgi iletişim teknolojileri yönetimi
The Interaction of supply chain management and information communication technologies
- Tez No: 133509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ümit ÇAKAR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Tedarik zinciri, günümüzde, hammaddenin temininden, son ürünün müşteriye teslimine kadar geçen tüm aşamaları içinde bulunduran bir yapı olarak karşımıza çıkar. Tedarik zincirinin yönetimi de, bu yapı boyunca, malzeme ve bilgi akışını kontrol etmektir. Bilgi iletişim teknolojileri (BİT) ise, bir taraftan elektronik ortamda bilgi sistemleri aracılığıyla üretilen bilgilerin, günümüz rekabet ortamında firmaya üstünlük getirecek, esneklik kazandıracak ve hareket alanını genişletecek ölçüde çabuk iletilmesini sağlarken, diğer taraftan da bu bilgilerin zincirin ilgili elemanları tarafından mümkün olan en kısa sürede ve her anda coğrafi konumdan bağımsız olarak elde edilip, değerlendirilmesinin yapılmasını getirecektir. Bu çalışmada, TZYnin bilgi iletişim teknolojileriyle etkileşimi ve KOBİlere yönelik bir tedarik zinciri yönetimi çözümü ele alınmıştır. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Tedarik Zinciri Yönetimi, Bilgi İletişim Teknolojileri, Küçük ve Orta Boy İşletmeler Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
11 THE INTERACTION OF SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND INFORMATION COMMUNICATION TECHNOLOGIES (M.Sc. Thesis) Ümit ÇAKAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT Today, we face supply chain as a structure which contains all the steps from raw material sourcing to delivery of the end product to customers. Moreover, supply chain management controls the material and information flow along this value chain. Information and communication technologies get and assess the informations which are produced in the electronical platform by the information systems independent of geographical situation in the as possible small time period as it could be by the connected elements of the chain, as they expand the movement area of these informations enabling the firm getting better in today's competetitive world. In this thesis, it is carried out the interaction between supply chian management (SCM) and information communication technologies and a SCM solution for Small and Medium Enterprises (SMEs). Science Code : 60S.02.00 Key Words : Supply chain management, information and communication technologies, small and medium enterprises Page Number : 131 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çevriye GENCER