Ankara Kizelgur Fabrikası atığı diyatomitlerinin çimento üretiminde puzolan olarak kullanılabilirliği üzerine bir çalışma
An Investigation on usability of waste diatomites of Ankara Kieselguhr Factory as a puzzolan in cement production
- Tez No: 133510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ANKARA KÎZELGUR FABRİKASI ATIĞI DİYATOMİTLERİN ÇİMENTO ÜRETİMİNDE PÜZOLAN OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Yakup BARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Bu çalışmada; Ankara Kizelgıır Fabrikası atığı diyatomitin çimento üretiminde puzoîan olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneylerde kontrol çimentosu olarak FÇ 42,5 ve PKÇ B 32,5 kullanılmıştır. Portland çimentosu klinkerine atık diyatomit (AD), ağırlıkça % S, % 10, % 15, % 20 ve % 25 oranlarında katılarak birlikte öğütülmüş ve atık diyatomit katkılı çimento (ADKÇ) üretilmiştir. Çimentolar üzerinde fiziksel, kimyasal ve mekanik deneyler, TS 24*e göre yapılmıştır. Üretilen ADKÇ'iar ve kontrol çimentoları ile, 4x4x16 cm boyutlu harç numuneleri eîûe edilmiştir. Numuneler üzerinde 7, 28 ve 90 gün yaşlarında eğilmede çekme ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda ADKÇ'iar, hem birbirleriyle hem de kontrol çimentoları olan FÇ 42,5 ve PKÇ B 32,5 ile karşılaştırılmıştır. ADKÇ'iar içinde en yüksek dayanım, % 10 ADKÇ'da elde edilmiştir. Sonuç olarak AD'in, % 5, % 10, % 15 ve % 20 oranında katkılı çimento üretiminde kullanılabileceği tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 2251 101 Anahtar Kelimeler : Atık Diyatomit, Puzolan, Çimento Sayfa Adedi : SO Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
11 AN INVESTIGATION ON USABILITY OF WASTE DIATOMTTES OF ANKARA MESELGUHR FACTORY AS A POZZOLAN IN CEMENT PRODUCTION (M. Sc. Thesis) Yakup BARAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT In tills study, the usability of waste diatomite of Ankara kieseiguhr factory as a pozzolan in cement production was investigated. PC 42,5 and PKÇ B 32,5 were used as control cements in tests. Waste diatomite (AD) was added to portland cement clinker 5 %, 10 %, 15 %, 20 % and 25 % by weight of cement and than ground together. Thus, waste diatomite added cements (ÂDKÇ) were obtained. Physical and mechanical properties of cements were determined by test according to TS 24. 4x4x16 cm specimens were produced and cured $d 7, 28 mâ 90 days. Compressive strength and tensile strength tests on specimens were done. ADKÇ were compared with each other as well as with control cements. The highest compressive strength was obtained with 10 % ADKÇ. As a result, Waste diatomite (AD) can be used as a poaolan in cements. 5 %, 10 %, 15 % and 20 % waste diatomite added cements (ADKÇ5, ADKÇ10, ADKÇ15, and ABKÇ2Û) were found to be appropriate for mortar production. Science Code Key Words Page Number Adviser 2251101 Waste diatomite, Ftaolan, Cement 50 Assoc. Prof. Dr. H. Yılmas ARUNTAŞ