Tekstil sanayiinde fon akım analizi ve Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi tekstil sanayi işletmelerinde bir uygulama
  1. Tez No: 13362
  2. Yazar: GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET İşletmelerde sürekli büyüme eğilimi ve kaynakların daha rasyonel kullanılması gerekliliği, sermaye piyasasının gelişmesi, finansman kurumlarının kredi açmada daha sağlam temellere dayanma ihtiyacı işletme ilgilileri diye adlandırdığımız kişi ve grupların daha sağlıklı kararlar alabilmeleri için gerekli olan bilgi ihtiyacını artırmıştır. İşletme ilgilileri bu amaçla mali analiz araçlarından geniş ö lçüde yarar 1 anmak tadı r. Bir mali analiz aracı olan fon akım tablosu, işletme ilgililerine ilglili dönemde, işletmenin mali durumundaki değişikliğin nedenlerini, fon hareketleri şeklinde göstermektedir. Fon akım tablosunun yorumlanması sonunda, bir işletmenin fon yaratma gücü, fonların rasyonel bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı ile gelecekteki fon ihtiyacı ve borç ödeme yeteneği bel i rleneb ilmektedir. Fon ak ı rn ta b losundan e 1 de ed i 1 ecek bilgileri n değerlendirilmesinde yararlı olması açısından çalışmamızda önce işletmelerin hangi nedenlerle fona ihtiyaç duydukları ve bu ihtiyacın karşılandığı kaynaklar belirlenmiş, daha sonra, fon akım tabloları yardımıyla işletmelerin fon sağlaması ve yönetimi konusundaki başarılarının nasıl ölçülebileceği ve işletmelerin fon hareketlerinin dışarıya bilgi açıklamada ve alınacak f inansal kararlardaki rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Türkiye ekonomisinin başta gelen sanayi dallarından birisi olan tekstil sanayiinde faaliyet gösteren. Sermaye Piyasası Kanunu' na tabi işletmeler üzerinde fon akım analizi uygulanarak, sanayide 1983-1986 dönemleri itibariyle fon akımlarının durumu değerlendirilmiştir. Kısaca, fon akım tab losunun sağ ladığı bilgilerin alı nacak f i nansa 1 kararlardaki rolü dolayısıyla bilanço ve gelir tablosunun tamamlayıcı olarak yayınlanması gereken mali tablolar arasında yer alacak önemde bir bilgi aleti olduğu bel i r lenmişt i r.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The continuous growing up inclination and the necessity of more rational resource using in businesses;, the ele ve 1 oprnent of capital market and the necessity of having saund bases in financial institution when they are deciding about providing them with credit have increased the information needs of persons related to business to be able to decide healthy way. For this purpose, the persons related to business use financial analysis tools extensively in their decision making. The fund flow statement as a financial analysis tool shows the change reasons in the financial position of business as fund flows at certain period to the persons related to the business. Through the interpreting the fund flow statement can be described the fund creating ability of the business, whether or not those funds have used rationally, the fund need at the futur and the dept payment ability of the business. In this thesis with the intention of usefulness in using the information to be obtained from the fund flow statement, firstly the reasons of fund needs and the sources of this fund needs have been put out. After that the performance measurement of fund providing and management and the role of fund flows in information disclosure and financial decisions have been put out with the assistance of fund flow statements. With this purpose the fund flows have been examined in the busines which takes place in textile industry and is subject to Capital Market Low betveen 1983- 1986 Shortly, I have reached thes result ; The information to be provided from fund flow statement have major roles in deciding conserned with financial issues. With this reason the fund flow statement must be accepted as a complementary tool of the balance-sheet and the income statement which have to give useful information to the public.