Modelling and simulation of a wheeled land vehicle
Tekerlekli kara taşıtının modellenmesi ve simulasyonu
  1. Tez No: 255564
  2. Yazar: ALP LAFCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kara ulaşımı dünyanın en genel ulaşımı şeklidir. Arabaların icadından itibaren kara ulaşımı son derece değişmiştir. Arabalar insan hayatından ayrılamaz bir rol üstlendikçe ve elektronik ve robotik alanlarındaki gelişmelerle beraber insansız kara taşıtları askeri ve sivil kara ulaşımının geleceğini temsil etmektedir. Günümüzde ordular düşman hatlarının yakınına lojistik destek sağlamak için insansız kara taşıtlarını tercih ederken sivil kuruluşlar daha etkin ve ucuz taşımacılık için insansız kara araçlarını istemektedirler.Bu tez çalışmasında temel olarak dört tekerlekli bir kara aracının 6 özgürlük dereceli dinamik modeli ve PID kontrolcülerle çalışacak bir otopilot tasarımı sunulmuştur. Dinamik modelleme için içten yanmalı motorlar, güç aktarım sistemleri, lastikler, süspansiyonlar, aerodinamik sürüklenme kuvvetleri ve frenler üzerine incelemeler yapılmış ve oluşturulan model çeşitli senaryolarla doğrulanması için test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Land transportation is the main form of transportation around the world. Since the invention of the car land transportation changed drastically. As the cars took a solid part in human lives with the developments in electronics and robotics unmanned land vehicles are the future of both commercial and military land transportation. Today armies want unmanned land vehicles to provide logistical support to the units near threat zones and commercial firms want them to deliver goods more reliably and with less expense.In this thesis, mainly, a 6DoF dynamical model for a four wheeled land vehicle is developed and an autopilot design is presented using PID techniques. For dynamical modeling of the vehicle internal combustion engines, transmissions, tires, suspensions, aero dynamical drag forces and brakes are studied and the model is tested over some scenarios for evaluating its performance.