The Impact of recent enlargements and the eastern enlargement on the institutions and decision-making mechanisms of the European Union
Önceki genişlemelerin ve doğu genişlemesinin Avrupa Birliği kurumları ve karar alma mekanizmaları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 133655
  2. Yazar: ZAFER ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez danışmanı Tez türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Zafer Alp : Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler : İngilizce Uluslararası İlişkiler : Yrd. Doç. Dr. Yüksel Taşkın : Yüksek Lisans - Aralık 2003 : Bütünleşme. Doğu Genişlemesi, Kurumsal Reform ÖZET ÖNCEKİ GENİŞLEMELERİN VE DOĞU GENİŞLEMESİNİN AVRUPA BİRLİĞİ KURUMLARI VE KARAR ALMA MEKANİZMALARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu tezde genişlemenin Avrupa Birliği kurumları ve karar alma mekanizmaları üzerindeki etkisi tarihsel bir açıdan incelenmiştir. Bu kurumlar dört ana karar alma organını kapsamaktadır: Avrupa Konseyi, Komisyon, Bakanlar Konseyi ve Parlamento. Genişleme, Avrupa'nın bütüleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Tezde temel vurgu Doğu genişlemesinin kurumsal yapı üzerindeki etkisine verilmiştir. Bu noktada Doğu genişlemesi öncekilerden ayrılmaktadır. Doğu genişlemesi altı üyeli bir örgüt için tasarlanmış olan kurumsal yapıya bir tehdit olarak görülmüştür. AB kapsamlı bir kurumsal reforma ihtiyaç duymaktadır. Bu gereksinmenin bir sonucu olarak AB on yıldan daha az bir sürede üç yapısal anlaşma ile sorunu çözmeye çalışmıştır. Doğu genişlemesi aynı zamanda üye devletler arasındaki AB'nin geleceği konusunda yaşanan tartışmaları alevlendirmiştir. Son olarak şunu söyleyebiliriz ki Doğu genişlemesinden kaynaklanan kurumsal reform tanışması AB'nin geleceğini belirleyecektir. Bu süreçte kurumsal reform en temel gösterge olacaktır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Zafer Alp Field : Politics and International Relations Programme : International Relations (English) Supervisor : Assoc. Prof. Yüksel Taşkın Degree Awarded and Date : Master - December 2003 Key Words : Integration, Eastern Enlargement, Institutional Reform ABSTRACT THE IMPACT OF RECENT ENLARGEMENTS AND THE EASTERN ENLARGEMENT ON THE INSTITUTIONS AND DECISION-MAKING MECHANISMS OF THE EUROPEAN UNION In this thesis, the impact of enlargement on the institutions and decision-making mechanisms of the European Union is analyzed from a historical perspective. These institutions comprise four basic decision-making bodies: the European Council, the Commission, the Council of Ministers and the Parliament. Enlargement has played an important role in the integration of Europe. In this study, main focus is given to the impact of Eastern enlargement. At this point, the impact of Eastern enlargement has been differed from its predecessors. Eastern enlargement is viewed as a threat. It is precise that the institutional structure of the EU is designed originally for six member states. The EU has needed a comprehensive institutional reform. As a result of this necessity, the EU witnessed three fundamental treaties in less than a decade. Additionally, Eastern enlargement strengthened the debates about the future of the Union among member states. Lastly, the debate of institutional reform caused by Eastern enlargement will determine the future of the EU. The institutional reform will be the main indicator of this process. VI