Dünya resim sanatında görünen çocuksu yaklaşımlar
- Tez No: 133689
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Sanatın insanlıkla başlayan serüveni; yüzyıllar, bin yıllar süresince birçok oluşumdan, birçok düşünceden etkilenerek yeni yeni felsefeler çerçevesinde çeşitlilik kazanarak epeyce yol kat etmiştir. Ancak bir noktaya gelip tıkanmış ve yeni bir kan arama ihtiyacı doğmuştur. Bu yeni kan. Primitif dönemlerin sanatında bulunmuştur. Afrika, Mısır, Mezopotamya, Eski Amerika yerlileri ve dünya yüzündeki bilinen tüm Arkaik Sanatlar bir ilham kaynağına dönüşmüş ve 20. yüzyıl sanatçısına yepyeni tatlar sunmuş ve yepyeni kapılar açarak bizi bilinen bir dünyayı yeniden keşfetmeye doğru götürmüştür. Ayrıca çağımızın sanatı kendisini yenileme sürecinde, yani daha öncede var olan ama o güne dek üzerinde durulmayan sanatsal değerleri genel anlamda estetiğin gündemine getirmiştir. Bu zengin gündemin bir maddesi de çocuk resimleridir. Modern ressamın, o güne kadar öğrenmiş olduğu her şeyi, unutma sancısını taşıdığı doğrudur. Çocuk resimleri ile ressamların resimlerinde belli tanışıklıklar, tatlar ve hısımlıklarla karşı karşıyayız. Pek çok usta gözümüzün önünden gitmediği için belki de. Birinde Klee'yi bir başkasında Dubuffet'i ya da Chagall'ı görebiliriz. Çocuk resimlerinin önemsenmesi, çağdaş sanatçılardan bir çoğuna yeni ufuklar açması da 20.yy sanatındaki sürekli devrimlerin, yenileşmelerinin sonucudur. Çok eski ve çok köklü bir görüşe göre, bir sanat yapıtı yaşına, toplum içindeki yerine ve aldığı eğitime bakılmaksızın bütün insanları etkiler. Sanatın hiç değişmeyen bir gerçekliği vardır. İşte biz 20.yy insanını tarih öncesi mağara resimlerinin karşısında ya da çok eski ezgileri dinlerken heyecanlandıran da, sanatın bu niteliğidir. Sanat insana seslenir. Çünkü bütün insanların sanatçı bir duyarlılığı vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The adventure of the art that begun with the humanity had been affected from many formanions and many thoughts along centuries and millenium and evolved dramatically within frameworks of many philosophies but at a very critical point it had came to an end. and needed for fresh blood This blood had been found in the art of the primitive eras. The Africa Mezopotamia and Egyptian Arts and in general the whole Archaic Arts became source of inspration and served new tastes for 20th century artists. Plus brought us to rediscover to a known world. Seperately the contemporary art took the artistical values in consider to the agenda of the aesthetics in general to those that had been known but not thought in detailed. It is true that the modern painter has the pain of forgetting the whole things up until that day. We are face to face with some similarities relations and parallelisms between the pictures of the painters and those of the children. May be since many masters are in front of our eyes, we may see Klee in one of this, Dubuffat is an other and Chaquell in other. The taking in consider of children paintings and opening up new horizons to the modern artists are the results of the continous movements of 20th century art. According to an ancient idea, an artistic performance affects the whole people; no matter of their ages positions in the society and the education they got. This makes 20th century people exciting in front of a cave painting or while or while a very ancient music touches their ears. The art talks to human beings, since they have artistic sensabilities.