Türkiye'de soba piyasası
- Tez No: 13370
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Soba üretimi mevsimsel olma özelliğinin yanısıra emek- yoğun bir yapıdadır. Bu sektörde az sayıda büyük firma çok sa yıda küçük firma birlikte faaliyet göstermektedir, üretim ta lebi karşılayacak düzeydedir. Soba talebini belirleyen en önemli unsur sobayla ısınan hane halkı sayısıdır. Rasyonel tüketici için ısınma maliyeti, soba talebimde bir diğer belirleyici olmaktadır. Ürün piyasasında“kısmi oligopol”şartları hakimdir. Re kabet, Döküm ve LPG sobada daha az saç sobada daha yoğundur. Saç soba piyasasında egemen firmanın fiyat inderliği sözkonusu- dur. Girdi piyasasında üreticiler, tekelle karşı karşıyadır lar. Girdi tekellerinin satış politikaları yeni üreticilerin piyasa ya girişinde en büyük engellerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak sabo piyasasında küçük üreticilerin piya sadan çekilmesiyle atomik rekabet kaybolurken“mutlak oligopol”piyasasına doğru hızla ilerlenmektedir.
Özet (Çeviri)
However the stave production is a seosonal work, labour is dense. In this field there are a huge number of small compa nies and soma big companies. Production ratio meets the demand. The most important element that shows the demand to the stove is the number of the family who uses staves far heating. The cost of heating for rational consumers is another determi native of the demand.“Partly-oligopoly”conditions are current in the market. Competition is less on mould and LPG stoves, but more on sheet iron stoves. Leader firm's price leadership is important on the iron sheet stoves market. In the foctoring market, producers are face with monopolies. The selling policies of factoring monopo lies constitute the biggest proplems For the new producers who want to take place in the market. Finally, withdrawing of small producery from the market the atomic competition is dissappeuring from sight but proggress to the“absdute oligopoly”market is going on rapidly.